24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 






 

Minął rok 2006


Znowu minął rok. Każdy z nas trochę się postarzał. Młodzi się z tego cieszą, a osobom „wcześniej urodzonym” uciechy raczej to nie sprawia.

Urodziło się 281 nowych mieszkańców naszej gminy, zmarło 107 osób. Oznacza to, że liczba mieszkańców zwiększyła się o 174 osoby. W tej liczbie nie uwzględniono zmian liczby mieszkańców wynikających z migracji ludności. Pod koniec ubiegłego roku gmina liczyła 17 086 mieszkańców. W samych Sierakowicach mieszkało wtedy 6512 osób. Zawarto 132 śluby.

Ludność gminy utrzymywała się głównie z pracy na roli i z usług. W minionym roku rozpoczęło działalność 125 nowych podmiotów gospodarczych a zaprzestało działalności 81. Przeciętnie działało ich ok. 900.

Funkcjonuje 7 szkół podstawowych, z klasą VI jako ostatnią, 3 zespoły szkół oraz jedno gimnazjum samodzielne zlokalizowane w Sierakowicach. Również w Sierakowicach działa Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Dla maluchów, średniaków i starszaków działa przy sierakowickiej szkole podstawowej jedyne w gminie przedszkole. W Szopie istnieje jedyna w gminie niepubliczna szkoła podstawowa. Jej pełna nazwa brzmi: Zespół Szkolno–Przedszkolny „Mała Szkoła”. Uczniowie z innych szkół, którzy mniemają, że w „Małej Szkole” są realizowane mniejsze, a więc łatwiejsze programy myślą źle. Ta szkoła realizuje pełne programy szkoły podstawowej i o łatwiźnie nie ma co marzyć. Prowadzi się tu również naukę języka kaszubskiego. Uczniów jest aktualnie 61 a pracowników łącznie 17. W 2006 roku dokonano w tej szkole poważnego remontu budynku szkolnego. Organem prowadzącym omawianą placówkę jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Bącka Huta, któremu prezesuje Beata Złoch.

W szkołach publicznych naszej gminy pracowało łącznie 286 pracowników dydaktycznych i 78 pracowników obsługi. Na emerytury przeszło łącznie 9 osób. Szkołę podstawową, czyli klasę VI ukończyło 308 absolwentów, a gimnazja – 369. Zespół szkół Ponadgimnazjalnych podlega starostwu powiatowemu. Wykształcenie średnie zdobyło w tej szkole łącznie 137 osób, w tym absolwenci liceów dla dorosłych (2– i 3–letniego), których było 54. Reszta to absolwenci szkół dziennych. Zasadniczą szkołę zawodową, wchodzącą w skład ZSP, opuściło 34 absolwentów.

Na terenie gminy realizowane były dowozy szkolne dla uczniów mieszkających daleko od siedziby swojej szkoły. Dotyczą one tylko uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Realizowały je 3 różne firmy – dwie prywatne i PKS Bytów.

Miniony rok przyniósł szereg zrealizowanych inwestycji. Wiele z nich rozpoczęto w poprzednich latach, a ukończono w minionym roku. Tak było m.in. z pakietem drogowym dla części Sierakowic położonej za torami w stronę Paczewa. Tą część dla wygody nazywamy zwykle Zatorzem, choć nie jest to nazwa urzędowa. Wyremontowano również szereg ulic w innych częściach Sierakowic. Wybudowano szereg nowych chodników, m.in., przy ulicach Derdowskiego, Wybickiego, części ulicy Mirachowskiej, na Wichrowych Wzgórzach i in. Wybudowano nowy odcinek drogi utwardzonej z Gowidlina w kierunku Kowale–Łyśniewo. Wyremontowano szosę do Załakowa oraz ulicę Kopernika w Sierakowicach. Poszerzono dojazd do lądowiska helikopterów przy stadionie w Sierakowicach. Ułożono chodniki w Łyśniewie. Poszerzono drogę dojazdową do oczyszczalni ścieków. Zakończono budowę szosy Kamienica Królewska–Niepoczołowice, dzięki czemu Sierakowice mają bezpośrednie połączenie autobusowe z Wejherowem. Dokończono budowę boiska szkolnego wraz z całą infrastrukturą przy Zespole Szkół w Tuchlinie. Podobnie było z boiskami przy Szkole Podstawowej w Puzdrowie. Dokończono elewację budynku szkolnego w Tuchlinie. Wymieniono rury wodociągowe przy tych ulicach, gdzie remontowano lub budowano od nowa nawierzchnie. Targowisko gminne z początkiem sierpnia zostało przeniesione z placu przy ul. Dworcowej na teren przy ul. Piwnej. Ustawiono 36 nowych punktów oświetleniowych. Przeprowadzono remonty bieżące we wszystkich szkołach, które pochłonęły ponad 200 tys. zł. Przy sierakowickiej podstawówce dokończono rozbudowę segmentu sportowego oraz przeprowadzono remont generalny sali gimnastycznej. Zakończono budowę gimnazjum w Sierakowicach – jednej z najpiękniejszych szkół bodaj w całym województwie. Przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych rozpoczęto budowę sali gimnastycznej. Jest to co prawda inwestycja powiatowa, ale przy współudziale naszej gminy. Rozpoczęto remont, a praktycznie budowę od podstaw, budynku GOK.

W dziedzinie kultury warto przypomnieć, że swoja działalność kontynuowały Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”, który obchodził srebrny jubileusz swojej działalności oraz Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Tuchlińskie Skrzaty”. Ukazał się album „Sierakowice na Kaszubach” autorstwa Czesława Pobłockiego. Wydanie albumu współfinansowały firmy BAT, ELWOZ, LIS oraz Urząd Gminy. W marcu powstała Młodzieżowa Orkiestra Dęta, którą dyryguje Andrzej Szczypiorski.

Zaszły zmiany w składzie Rady Gminy. 12 listopada wybrano nowy skład tej rady. Na ogólną liczbę 15 radnych, z dawnego składu pozostało tylko 5. W minionym roku odbyło się 11 sesji rady.

Smutnym wydarzeniem była śmierć proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela – ks. Ryszarda Słomowicza, który zmarł 20 lutego 2006 r. po długiej chorobie. Ponad pół roku później – 30 września zmarł Stefan Kolka, długoletni członek KZPiT „Sierakowice”, osoba powszechnie znana i lubiana. Na początku września od trąby powietrznej ucierpiała wieś Paczewo.

27 września 2006 r. najstarszy mieszkaniec naszej gminy Józef Kos ukończył 106 lat. Pan Józef dobrze się czuje i nadal jest ciekawy spraw dziejących się w gminie. Życzymy mu dwieście lat!
Józef Klasa

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt