24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Dni oświaty, książki i prasy w Szkole Podstawowej w Sierakowicach


W Szkole Podstawowej w Sierakowicach uroczyście obchodzono Dni Oświaty Książki i Prasy. Na holu głównym przygotowano gazetkę poświęconą majowemu świętu oraz obchodzonemu 8 maja Dniowi Bibliotekarza i Bibliotek. Można było znaleźć tam informacje i ciekawostki o bibliotekach, złote myśli i wiersze poświęcone książce.

Dnia 17 maja odbyło się w świetlicy spotkanie dla klasy II a. Uczniowie wzięli udział w mini – turnieju, w czasie którego musieli wykazać się znajomością baśni i wierszy dla dzieci oraz wiedzą ogólną na temat książek i bibliotek. Rozwiązywali przygotowane dla nich krzyżówki, rebusy, zagadki. W drugiej części spotkania dzieci wcieliły się w rolę ilustratorów książek. Zadaniem każdego z uczniów było przygotowanie ilustracji lub strony tytułowej do otrzymanego tekstu bajki lub opowiadania.

Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem. W rywalizacji zespołów wygrali ex aequo: Karolina Tarasiuk, Agata Hebel, Ola Sychta, Agata Treder oraz Marek Koszałka, Grześ Olszewski i Boguś Labuda. W nagrodę za wspaniałą pracę wszyscy otrzymali słodycze oraz przepiękne zakładki do książki wykonane przez starszych uczniów uczęszczających do świetlicy.

31 maja odbyło się spotkanie z poetką kaszubską Idą Czaja. Wzięli w nim udział przede wszystkim uczniowie z klas regionalnych. Deklamowali oni wiersze w języku kaszubskim, wysłuchali także opowieści pani Idy o tym, w jaki sposób zostaje się poetą oraz recytacji przygotowanych przez nią strof. Uczniowie - dziennikarze z gazetki szkolnej „Kropka” przeprowadzili z poetką wywiad. Wszyscy zainteresowani otrzymali autografy od pani Idy. Na zakończenie spotkania pochwaliliśmy się także osiągnięciami naszych uczniów, którzy wzięli udział w piątej edycji konkursu „Złote Jaje” organizowanego przez Centrum Kultury „Kaszubski Dwór” w Kartuzach. W kategorii wierszy własnych pisanych w języku kaszubskim I miejsce otrzymał Mateusz Wejer z kl. II c, a wyróżnienie – Wiktoria Białk, z tej samej klasy. W kategorii wierszy tłumaczonych wyróżnienie otrzymała Paulina Gojtowska z kl. VI f. Koordynatorem szkolnej edycji konkursu była bibliotekarka p. Maria Strzyżewska.

Podsumowaniem obchodów Dni Książki było ogłoszenie wyników konkursu „Exlibris biblioteki szkolnej” oraz wydanie książki z pracami literackimi uczniów. Jury konkursu nagrodziło Zosię Reclf z kl. IV d - I miejsce, Patrycję Szreder – II miejsce i Karolinę Jóskowską – III miejsce.

Książka „Słoik w akcji, Żyrafa w szafie i inne niesamowite historie” zawiera bajki, opowiadania, które powstały w świetlicy, w czasie „nagłych” zastępstw za nieobecnych nauczycieli. Uczniowie pisali teksty związane bezpośrednio z tematem lekcji, która się nie odbyła. Powstały więc bajki o odpadkach, lesie /w ramach lekcji przyrody/, o urządzeniach technicznych i bezpieczeństwie (w ramach lekcji techniki), bajeczki matematyczne i na dowolne tematy w ramach języka polskiego. Na drugą część książki składają się wiersze uczniów, którzy wzięli udział w zorganizowanym przez świetlicę konkursie pt. „Święta wierszem malowane…”. Pierwszy egzemplarz książki został uroczyście przekazany do biblioteki szkolnej.

Obchody majowego święta przygotowały: Alicja Baran – nauczyciel świetlicy i Maria Strzyżewska – bibliotekarz.
Alicja Baran

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt