24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Pamiątkowy dąb


Zinicjatywy sierakowickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w parku przy Ołtarzu Papieskim w święto 11 Listopada 2003 roku posadzono pamiątkowe drzewko dla uczczenia 25 lat pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Pamiątkowym drzewkiem (może należałoby już pisać drzewem) jest dąb nazwany imieniem papieża Polaka. Jego wiek szacuje się na 25 lat, czyli tyle ile wynosi pontyfikat Jana Pawła II.
Posadzenia i poświęcenia dokonano po sumie odpustowej w parafii św. Marcina. W uroczystości uczestniczyło sporo osób, bo i czas, i miejsce temu sprzyjały. Każdy uczestnik uroczystości mógł dorzucić swoją symboliczną garść ziemi przy sadzeniu drzewka. Uroczystość uświetniło puszczenie w powietrze kilkunastu białożółtych baloników, wypełnionych helem oraz wypuszczenie gołębi, specjalnie na tę okazję przywiezionych do parku.
Drzewko zafundował sierakowicki oddział ZK-P a pamiątkowy kamień z wyrzeźbioną na nim otwartą księgą i wyrytym napisem – samorząd gminy.
Cieszy fakt, że w uroczystości wzięło udział sporo dzieci, które będą mogły śledzić losy żywego pomnika przesz wiele lat swojego życia. Oby tylko samo drzewko nie podjęło własnej decyzji o przedwczesnym zakończeniu żywota. Przysłowie powiada, że starych drzew się nie przesadza. Jeżeli słynny dąb „Bartek” ma rzekomo pamiętać czasy Bolesława Chrobrego, to jego wiek wynosiłby ok. 1000 lat. Przy tej liczbie 25-letnie drzewko jest wręcz niemowlęciem i ma pełne szanse na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu.
Kamień i dąb są poświęcone i wymagają poszanowania przynależnego takim rzeczom. Uszanujmy to i pozostawmy wspaniałą pamiątkę przyszłym pokoleniom.
Józef Klasa

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt