24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Konkurs logopedyczny „MINY I MINKI”


Troskliwy rodzic często powtarza swojemu dziecku „nie garb się, trzymaj się prosto, podnieś głowę” itp. Troska rodziców o poprawną sylwetkę dziecka jest godna uznania i pochwały a także naśladowania. Już znacznie mniej rodziców dostrzega dysfunkcję swoich dzieci w sposobie mówienia, w poprawności mówienia czy artykułowania słów. Sposób mówienia to także istotny element ogólnej kultury człowieka. W sposobie mówienia odzwierciedla się także niedbałość lub niechlujność mówiącego. Co innego, jeżeli trudności artykulacji spowodowane są wadą wrodzoną lub nabytą, dysfunkcją układu mowy lub słuchu. Wówczas uczenie się wymowy jest formą rehabilitacji, ćwiczeń rozwojowych. Tak jak sportowiec lub tancerz trenują swoje mięśnie, tak mięśnie biorące udział w mówieniu wymagają treningu, „rozgrzewki”, aktywności. Podobno przy mówieniu angażujemy aż 32 mięśnie.
Z radością uczestniczę, po raz kolejny, w podsumowaniu konkursu logopedycznego organizowanego z inicjatywy Grażyny Parackiej.
W tym roku podsumowanie VIII edycji Konkursu Logopedycznego pt.: „Miny i minki” odbyło się 10 czerwca w Gimnazjum w Sierakowicach. Przybyli zaproszeni goście, rodzice, dzieci, nauczyciele, logopedzi i dyrektorzy szkół. Celem konkursu było zaznajomienie się z tym, co potrafią nasze artykulatory (niekiedy niestety nie jesteśmy tego świadomi). A więc na zdjęciach pojawiły się przeróżne wygibasy języków, warg. Było marszczenie czoła, nosa. Zdjęcia stanowiły jednocześnie scenografię imprezy. Na scenie było barwnie i twórczo. Wzrok przyciągały również upominki przygotowane na nagrody - albumy, książki, sprzęt AGD, prezentacje multimedialne. Wśród nagród był też rower górski. Goście otrzymali kwiaty sponsorowane przez Kwiaciarnię Państwa Kuczkowskich z Sierakowic. Głównym sponsorem nagród był SKLEP „ADAŚ” RTV I AGD z Sierakowic. Suma nagród to ponad 4 tys. zł.
Konkurs zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. W tym roku wpłynęły prace nie tylko z Sierakowic, ale i z Przodkowa, Chełmży, Torunia, Warszawy, Słupska.
Podsumowanie konkursu odbyło się w 6 kategoriach, w których przyznano nagrody: dla rodziców, którzy współpracują z logopedą; dla dzieci, które brały udział w konkursie; dla nauczycieli; dla logopedów i nowe kategorie - dla rodzeństwa, które współpracuje ze sobą w terapii oraz dla babci, która uczęszcza na terapię z wnukami.
Podsumowanie konkursu prowadziła neurologopeda Grażyna Paracka przy udziale dyrektora Gimnazjum Krzysztofa Andryskowskiego i wicedyrektora Ewy Wierzby. Każdy z gości po zakończeniu uroczystości mógł obejrzeć nagrodzone prace. Na zakończenie serwowano słodki poczęstunek dzięki szczodrobliwości „Królewiczanki” z Kamienicy Królewskiej.
Maria Karolak

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt