24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

15 sierpnia - święto ziół i kwiatów


Festyn parafii św. Marcina w Sierakowicach

Z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich z Paczewa, przy udziale Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego, Gminnego Ośrodka Kultury i Parafii św. Marcina w Sierakowicach, odbędzie się impreza plenerowa pt. Święto ziół i kwiatów.

W ten dzień szczególny hołd oddajemy Matce Boskiej Zielnej. Czcimy również pamięć tych, którzy walczyli za Ojczyznę, szczególnie w dzień cudu nad Wisłą. W bieżącym roku nadarzają się szczególne okoliczności do świętowania – bo 15 sierpnia przypada w piątek rozpoczynając, kolejny w tym roku, długi weekend. Już dziś zaplanujmy udział w Święcie ziół i kwiatów. Będzie wiele atrakcji – dla ducha, ucha i podniebienia.

Program uroczystości:
• Godz. 13.00 – spotkanie przy figurze Matki Boskiej przy skrzyżowaniu ulic Lęborskiej i Dworcowej w Sierakowicach – hołd poległym w walce z bolszewikami, złożenie kwiatów, przemarsz do Ołtarza Papieskiego;
• Godz.13.30 – msza św. w języku kaszubskim przy Ołtarzu Papieskim
• Godz. 14.30 – koncert akordeonistów Pawła Nowaka
• Godz. 15.30 – koncert pieśni ukraińskich - występ zespołu z Ukrainy
• Od godz. 9.00 – na placu wokół kościoła św. Marcina w Sierakowicach zostaną rozstawione stragany i stoiska z własnymi wypiekami. Będą ciasta, chleb swojski ze smalcem, korniszony i inne potrawy regionalne; będzie loteria fantowa; jeżeli znajdą się cenne przedmioty, zostanie zorganizowana licytacja. Będzie możliwość zakupu tradycyjnych wiązanek ziół i kwiatów, które święci się w święto Matki Boskiej Zielnej.
• Mile widziane byłoby, aby osoby uczestniczące w Święcie ziół i kwiatów miały stroje kaszubskie lub ubiór z akcentami kaszubskimi.

Zapraszamy wszystkich, którzy zechcą przeznaczyć dochody ze sprzedaży swoich produktów regionalnych na rozbudowę kościoła św. Marcina, bo oprócz mile spędzonego czasu na wolnym powietrzu, właśnie taki jest cel festynu – zdobywanie pieniędzy na rozbudowę kościoła św. Marcina.

Organizatorzy mają nadzieję, że znajdą się osoby, które pomogą pomysłami, pracą i ofiarowanymi przedmiotami w uatrakcyjnieniu nagród na loterię. Może sklepy i punkty handlowe posiadają towar, który zechcą przekazać nieodpłatnie na loterię fantową? Można ofiarować swojski chleb, ciasta, kawę, herbatę, śmietanę, wędliny, wyroby rękodzieła lub inne drobiazgi. Po uzgodnieniu z organizatorami można postawić własne stoisko – np. pszczelarze z produktami pszczelarskimi, wyroby wikliniarskie i inne.

Wszelkie dochody zdobyte w czasie Święta ziół i kwiatów przeznaczone zostaną na rozbudowę kościoła.
Maria Karolak

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt