24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Lekcja patriotyzmu


Tym razem władze oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zaprosiły do Sierakowic historyka: ks. dr. Leszka Jeżdżewskiego z Wejherowa. Bada on dzieje Kaszubów, zwłaszcza w XX wieku, a również popularyzuje historię naszych przodków na różnych spotkaniach. U nas do sali posiedzeń Urzędu Gminy 18 października przyszła liczna grupa uczniów ze szkół naszej gminy pod opieką swoich nauczycieli, przyszli również członkowie Zrzeszenia. Prezes Oddziału ZK-P Tadeusz Bigus rozpoczął spotkanie witając szczególnie serdecznie młodych Kaszubów a również prelegenta.

Mimo że ks. Jeżdżewski zajmuje się ostatnim okresem dziejów naszej Małej Ojczyzny, w wystąpieniu swoim przybliżył słuchaczom informacje sięgające Średniowiecza. W 1238 roku pojawiło się pierwsze pisemne wspomnienie o Kaszubach – w dokumencie podpisanym przez papieża a nadającym tytuł księcia sprawującym władzę nad Kaszubami. Lud, który siebie tak nazywał, zamieszkiwał wówczas ziemie mieszczące się między dzisiejszym Szczecinem a Gdańskiem, co wyraźnie pokazuje mapa opracowana przez prof. Gerarda Labudę, którą nasz prelegent się posługiwał. Ówcześni Kaszubi byli najprawdopodobniej zamożnym ludem, dysponującym portami i cieszącym się poważaniem wśród sąsiadów.

Jednak napór ze strony Niemiec była tak silny, że Kaszubi cofali się „jak rak” – mówił ks. Jeżdżewski. Terytorium Kaszub kurczyło się przez stulecia. Chociaż zniemczanie Kaszubów było bardzo intensywne, oni „postawili na Polskę”. Te dążenia stały się bardziej wyraźne w XIX wieku, gdy zrodził się ruch kaszubski, a w właściwie różne w nim nurty. Prelegent przypomniał skrótowo poglądy i dokonania największych działaczy kaszubskich tamtego okresu – Floriana Ceynowy, Hieronima Derdowskiego, Aleksandra Majkowskiego, Franciszka Sędzickiego, a także Antoniego Abrahama, który dotarł w 1918 roku do Francji, żeby zabiegać o włączenie Kaszub do Polski. Dopiero w 1920 roku Kaszubi zostali włączeni do Polski, ale polityka II Rzeczypospolitej wobec Kaszub była dość dziwna, mówił ks. Jeżdżewski: większość urzędów na Kaszubach objęli nie-Kaszubi.

Na zakończenie spotkania był apel do młodych słuchaczy, by odważyli się używać języka kaszubskiego na co dzień, by stało się to modą. Chociaż małym grupom etnicznym trudno obronić się przed utratą języka, mówił prelegent, przykładem dla nas mogą być Kaszubi, których przodkowie wyemigrowali ongiś „za chlebem” do Kanady; oni do dzisiaj przechowali i używają mowę ojców.


M. Dyczewska

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt