24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Strażacy odnowili certyfikaty ratowników


Ponad 40 strażaków z czterech gmin powiatu kartuskiego uczestniczyło w trzydniowym kursie uzupełniającym z zakresu ratownictwa medycznego, który odbył się w dniach 14-16 marca w sierakowickiej siedzibie OSP. Szkolenie zakończyło się egzaminem i odnowieniem certyfikatów ratowniczych.

Wypadki w ruchu drogowym są najczęstszymi spośród wszystkich typów wypadków. I to właśnie strażacy zwykle jako pierwsi przybywają na miejsce zdarzenia, dlatego tak ważne jest to, aby potrafili fachowo udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Wszystkie jednostki, będące w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, mają odpowiednio wyszkolonych strażaków, którzy mają obowiązek uczestniczyć w szkoleniu uzupełniającym z zakresu ratownictwa medycznego. Po pozytywnym wyniku egzaminu ich certyfikaty ratownicze są odnowione na kolejne trzy lata.

W kursie, jaki odbył się w Sierakowicach, uczestniczyli strażacy z gmin Chmielno, Sierakowice, Sulęczyno i Stężyca. Podczas 26-cio godzinnego szkolenia odświeżyli wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Ćwiczyli reanimację na fantomach i wydobywanie osób poszkodowanych z samochodów. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzili doświadczeni wykładowcy - lekarze i ratownicy medyczni. Na zakończenie kursu strażacy przystąpili do egzaminu, oceniała ich komisja pod przewodnictwem wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego - st.kpt.lek.med. Jarosława Stefaniszyna. Nad organizacją i dokumentacją szkolenia w Sierakowicach czuwał Marek Kwidziński z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
A.K.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt