24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Ostrzeżenia na wakacje


Wypoczywaj z głową

Trwają wakacje i sezon urlopowy. Dla wielu jest to czas beztroskiej swobody. Niestety, latem dochodzi do wielu wypadków w ruchu drogowym, do utonięć podczas wypoczynku nad wodą i wielu innych niebezpiecznych zdarzeń. Dlatego ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Oto kilka dobrych rad na letni wypoczynek.


Pijani kierowcy

Kierowcy na podwójnym gazie wciąż stanowią duże zagrożenie na naszych drogach. Mimo wielu akcji profilaktycznych w mediach, apeli o rozwagę i coraz ostrzejszych konsekwencji dla nietrzeźwych kierowców, ich liczba, niestety, nie maleje.

Wielu uważa, że podczas upałów nic nie gasi pragnienia skuteczniej niż „jasne z pianką”. Problem zaczyna się wtedy, gdy amator piwa (wielu, niestety, uważa, że piwo to nie alkohol) i innych procentowych napojów siada za kierownicą. Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim świetnej koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ 90% informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe. Te alkohol zaburza najszybciej. Nawet jego małe ilości powodują zakłócenia funkcji psychofizycznych, co może stać się przyczyną wypadku. Czas normalnej reakcji kierowcy np. na skutek niebezpieczeństwa i konieczności nagłego hamowania wynosi 0,6-0,8 sekundy. Po spożyciu alkoholu czas reakcji wydłuża się dwu-, trzykrotnie. Pijani kierowcy to potencjalni mordercy, dlatego nigdy nie pozwól takiej osobie usiąść za kierownicą i nigdy nie wsiadaj do samochodu, którym kierować chce nietrzeźwy kierowca. I

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi utrata prawa jazdy i kara pozbawienia wolności do 2 lat. Ponadto sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na czas od roku do 10 lat. Kierowanie pojazdem wbrew zakazowi sądowemu grozi karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Jak podaje Newsweek, zdecydowana większość Polaków, bo aż 85%, jest za upublicznieniem nazwisk i zdjęć pijanych kierowców. Jedynie 13% jest przeciw, a 2% nie ma zdania w tej kwestii. Za wymierzeniem tej dodatkowej kary częściej opowiadają się mężczyźni.


ICE – numer telefonu, który może uratować życie

Wielu ratowników medycznych twierdzi, że przy poszkodowanych w wypadkach najczęściej znajdują telefon komórkowy. Trudno im jednak wśród kilkudziesięciu numerów zapisanych w pamięci telefonu znaleźć osobę najbliższą poszkodowanej. Tymczasem podczas akcji ratunkowej ważne są takie informacje jak grupa krwi, przyjmowane lekarstwa, choroby, alergie, itp.

ICE (skrót z j. ang. In Case of Emergency, czyli w razie nagłego wypadku) to międzynarodowy skrót, pod którym można w telefonie komórkowym zapisać numer do najbliższej osoby. Pozwoli to ratownikom w szybki sposób skontaktować się z bliskimi, powiadomić rodzinę o nagłym wypadku i ułatwi udzielenie odpowiedniej pomocy. Taka forma zapisu pozwoli na błyskawiczne odnalezienie właściwej osoby. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo skontaktowania się z osobą mogącą udzielić informacji, można umieścić w telefonie więcej numerów takich osób oznaczając je kolejno: ICE1, ICE2, ICE3, itd. Pomysł taki jest łatwy w realizacji, nic nie kosztuje – może być natomiast bardzo użyteczny. Ważne jest także, aby powiadomić osobę lub osoby, które wpisujesz jako ICE i aby miały one o tobie podstawowe informacje zdrowotne.

Akcję zapoczątkowały włoskie media, a do jej rozpowszechniania przyczynia się także polska policja. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiej Komendy Policji w Gdańsku.
A.K.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt