24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

JAK SPRZĘT BIUROWY WPŁYWA NA ZDROWIE?


Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte XX wieku to początek wielkiej przygody z komputerami osobistymi i telefonami komórkowymi. Urządzenia te stosunkowo szybko stały się narzędziem pracy, komunikacji międzyludzkiej, jak i zabawy milionów ludzi na całym świecie.

Z czasem komputery osobiste w połączeniu z Internetem przykuły do monitorów ludzi w każdym wieku tak, że trudno dziś wyobrazić sobie biuro, a coraz częściej i dom, bez komputera czy laptopa.

Telefony komórkowe - kiedyś drogie, a dziś dostępne już dla wszystkich - także stały się nieodzowną częścią naszej codzienności, zarówno w pracy, jak i w domu. Stale przecież nosimy je przy sobie, a często nawet w nocy znajdują się gdzieś w pobliżu, gdyż wielu z nas używa ich jako budzików.

Z urządzeń tych – kiedyś określanych jako typowo biurowe – korzystamy wiec już niemal bez przerwy i często bez żadnych ograniczeń. Firmowe komputery włączone są przez wiele godzin dziennie, często po kilka sztuk w każdym pokoju biurowym. W domu coraz więcej osób ma dostęp do Internetu – często bezprzewodowy i korzysta z niego całymi popołudniami lub wieczorami.

Naukowcy są zdania, że komputery – choć w wyraźny sposób usprawniają pracę ludzi – nadużywane mogą być przyczyną kłopotów ze zdrowiem.

Coraz więcej osób pracujących przy komputerze zgłasza się bowiem do przychodni z różnego rodzaju bólami kręgosłupa i mięśni, schorzeniami układu krążenia oraz objawami pogorszenia wzroku i ogólnego samopoczucia.

Zmęczenie, stres, długotrwałe przebywanie w wymuszonej pozycji przed ekranem komputerowym nie jest bowiem obojętne dla zdrowia. Psychologowie tymczasem zwracają uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny, stresogenny aspekt pracy przy komputerze.

Ich zdaniem komputery wprowadzają w nasze życie poczucie odrealnienia i sztuczności, rozluźnienia bliskich więzi międzyludzkich, wzmagają poczucie osamotnienia. Szczególnie w sytuacjach, gdy praca wykonywana jest w izolacji od innych ludzi (np. w osobnym pokoju biurowym), jedynie z wykorzystaniem Internetu lub telefonu.

NIEUCHRONNE PROMIENIOWANIE

Praca przy komputerze wpływa na nas również ze względu na kilka rodzajów promieniowania oraz słabe pole elektromagnetyczne.
Zagrożenia to m.in.: promieniowanie cieplne, szerokopasmowe promieniowanie elektromagnetyczne o szerokim widmie częstotliwości, promieniowanie elektrostatyczne, promieniowanie nadfioletowe, słabe pole magnetyczne i rentgenowskie.

Monitory nowego typu – LCD – nie stanowią takiego zagrożenia, gdyż nie emitują promieniowania elektromagnetycznego.

TLENKI I FURANY
Nowy sprzęt koniecznie trzeba „wygrzewać” przez kilka dni w często wietrzonym pomieszczeniu, by ulotniły się z niego substancje chemiczne zawarte w podzespołach, głównie tlenki i furany. A później, podczas pracy przy komputerze również trzeba pamiętać o częstym wietrzeniu pokoju, w którym przebywamy.

JAK KOMÓRKI DZIAŁAJĄ NA KOMÓRKI?
Jak potwierdzają badania, długotrwałe rozmowy powodują ból głowy, zmęczenie i ogólne złe samopoczucie. W większości przypadków objawy te mijają same w chwilę po zakończeniu rozmowy.


DRUKARKI I KSERO
Jak twierdzą znawcy tematu, również toner z drukarek laserowych i ksero nie jest obojętny dla zdrowia, gdy ktoś przez wiele godzin dziennie znajduje się w pobliżu tych urządzeń (oczywiście - pracujących).

W niektórych firmach obowiązują zarządzenia o konieczności lokalizacji kserokopiarki i drukarek w taki sposób, by w promieniu 1,5 m nie było miejsc stałego (ponad 4 godziny) przebywania ludzi.

We współczesnych drukarkach i kserokopiarkach szkodliwą i stosunkowo dokuczliwą kwestią jest również wydzielający się w czasie ich pracy ozon. Skutecznie wysusza on błony śluzowe, czego efektem jest drapanie w gardle i złe samopoczucie. Ozon ponadto niekorzystnie (dodatnio) jonizuje powietrze w pomieszczeniu, w którym znajduje się drukarka.

Badacze podkreślają jednak, że problematyczne staje się dopiero używanie tego typu sprzętu przez wiele godzin dziennie. Drukowanie lub kopiowanie raz na jakiś czas kilku stron z pewnością nie jest groźne dla zdrowia.


Powyższe informacje, kieruję głównie do rodziców, którzy pozwalają dzieciom przez wiele godzin korzystać z komputera i bezkrytycznie akceptują telefony komórkowe. Jeżeli pragną ich zdrowia i dobrego samopoczucia, warto ograniczyć korzystanie z dóbr techniki.

Z literatury fachowej wybrał i opracował
Mirosław Chaber

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt