24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Droga odpadu – od powstania do utylizacji


Taki tytuł noszą warsztaty realizowane w czerwcu br. w ramach edukacji ekologicznej adresowanej do społeczeństwa gminy, a szczególnie do młodzieży.
Nasza gmina musi dostosować model śmieciowy do wymogów Krajowego planu gospodarki odpadami i wymogów unijnych.

W tym roku radykalnym posunięciem była likwidacja pojemników publicznych dla turystów z zaleceniem zawarcia umów indywidualnych. Z dużymi obawami podejmowaliśmy tę decyzję przypuszczając, że hałdy śmieci znajdą się w przydrożnych rowach. Na szczęście nasi turyści okazali się na tyle dojrzali, odpowiedzialni i kulturalni, że zaskoczyli gospodarzy gminy w sposób pozytywny - czerwiec nie przyniósł najgorszego scenariusza. Zobaczymy jak będzie w czasie wakacji i urlopów.
Kolejnym krokiem zaplanowanym na maj 2009 r. jest usunięcie publicznych pojemników na odpady segregowane. Od tego czasu obowiązywać będzie tzw. segregacja u źródła, czyli segregacja na każdej posesji.

Gmina stara się o pieniądze na zakup pojemników na odpady segregowane, aby choć częściowo dofinansować pojemniki dla właścicieli posesji. Jeżeli środków nie uzyskamy, to zostaną okresowo wprowadzone worki do segregacji odpadów.

Jeszcze w tym roku wydane zostaną ulotki, w których szczegółowo wyjaśnimy, jak postępować i segregować odpady powstające w gospodarstwach domowych. Aby przygotować nasze społeczeństwo do zmian w zakresie gospodarowania odpadami, zorganizowano warsztaty: „Droga odpadu – od powstania do utylizacji”.

Warsztaty są odpowiedzią na zapotrzebowanie naszego środowiska. W rozmowach często padają wątpliwości o sensie segregacji odpadów. Ludzie mówią „po co mam segregować odpady, skoro i tak wszystko trafia do jednej śmieciary”?

Warsztaty miały na celu m.in. pokazać, co dzieje się z naszymi odpadami po wrzuceniu ich do pojemnika i załadowaniu do śmieciarki. W trakcie warsztatów zobaczyliśmy, jaką drogę przebywają nasze śmieci. Dowiedzieliśmy się, jak powinnyśmy segregować odpady, co robić aby zmniejszyć ich objętość, a najlepiej – jak postępować, aby produkować ich jak najmniej.

Warsztaty odbywały się na składowisku odpadów w Chlewnicy gmina Potęgowo, (tam wożone są nasze śmieci). Zobaczyliśmy linię sortowniczą tego składowiska, która od 2006r wzbogaciła się o kolejny etap produkujący paliwo alternatywne. Niewielu ze zwiedzających Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Chlewnicy, wyobrażało sobie, że plastiki segregowane są na kilkanaście frakcji; to samo robi się ze szkłem i pozostałymi opakowaniami. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda droga odpadu - od wyrzucenia do pojemnika aż do jego ostatecznego przeznaczenia; że to co dla nas jest śmieciem, staje się surowcem wtórnym poddawanym kolejnemu przetworzeniu; że segregując odpady chronimy środowisko przed zasypaniem je trudno rozkładającymi się śmieciami (podobno plastik rozkłada się ok. 400 lat). Warsztaty były bardzo kształcące i wychowawcze.

Powrót z Chlebnicy odbywał się przepiękną trasą doliny Słupi i Łupawy - przez Żychlin, Warcimino, Mikorowo, gdzie zobaczyliśmy pomnik przyrody –dąb i zabytkowy kościół, Kozy (stary dwór), Kozin ( stary młyn), Oskowo, Rokity, Gowidlino, Sierakowice.

Warsztaty finansowane były ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, dlatego udział w warsztatach był bezpłatny. W tym miejscu dziękuję paniom z WFOŚ i GW w Gdańsku za przychylność i życzliwość do naszych działań.
Maria Karolak

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt