24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 
Kaszubska ars amandi
Spotkanie autorskie z Tomaszem Fopke


Czy spotkanie autorskie może zakończyć się wspólnym śpiewem uczestników? Tak, jeśli bohater spotkania jest nie tylko poetą, ale uzdolnionym muzykiem. Tak było podczas wieczoru autorskiego Tomasza Fopke zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy.

Tomasz Fopke ma 35 lat, mieszka w Chwaszczynie i obecnie jest naczelnikiem Wydziału Kultury i Spraw Społecznych w starostwie powiatowym w Wejherowie. Ukończył wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest poetą, kompozytorem, dziennikarzem, wykładowcą języka kaszubskiego, dyrygentem, radnym Rady Miejskiej w Żukowie, a także strażakiem. Imponujące...

Spotkanie w Sierakowicach było okazją do promocji najnowszych publikacji Tomasza Fopke: zbioru „kawałów” po kaszubsku i tomiku „Szlachama wzdichnieniów”. Ta ostatnia pozycja to drugi z kolei tomik kaszubskich erotyków składający się na „Kaszëbszczi diptik”. Gdy w 2003 r. ukazał się pierwszy z nich, „Szlachama kusków”, Tomasz Fopke będący wówczas zastępcą burmistrza Żukowa, stał się bohaterem skandalu. Jeden z radnych stwierdził, że pisanie „takich” wierszy nie przystoi osobie piastującej wysokie stanowisko, a kobiety czują się obrażone jego erotyczną twórczością. Zamieszanie wokół tej „wstydliwej” poezji spowodowało, że wszystkie tomiki natychmiast zniknęły z półek księgarń. „Szlachama kusków” to przewodnik po kobiecym ciele, natomiast „Szlachama wzdichnieniów” jest przewodnikiem po sztuce kochania. Oba zbiorki poeta zadedykował żonie Agnieszce.

Jak mówi Tomasz Fopke, jego utwory pisane są z przymrużeniem oka. „W poezji trzeba pozostawić niedopowiedzenia” – dodaje.
A.K.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt