24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Goście z Azji


Kilkunastoosobowa grupa młodych dziennikarzy, przebywająca na warsztatach szkoleniowych w Wieżycy, przyjechała do Sierakowic w dzień świętego Mikołaja z wizytą studyjną. Są dziennikarzami prasowymi i radiowymi z dalekich krajów azjatyckich – Kirgizji i Tadżykistanu – i reprezentują media, wydawane przez mniejszości etniczne i religijne. Dlatego w programie ich szkolenia znalazły się Sierakowice, gdzie kaszubskość jest pielęgnowana w różnych formach, m.in. na łamach naszych „Wiadomości”.
Poznawanie Sierakowic rozpoczęli od udziału w uroczystym zapaleniu choinki na rynku, gdzie zgromadziło się sporo młodszych mieszkańców, spodziewających się słodkości od Mikołaja. Mimo ciemności i mgły spowijającej wszystko goście dostrzegli, że Sierakowice to bardziej „gorod” niż „dierewnia”. Pani Irena Kulwikowska – szefowa GOKu – zaprowadziła również naszych skośnookich gości pod Ołtarz Papieski opowiadając im, jak ważne jest to dla nas miejsce, a potem obejrzeli wystawę strojów i rekwizytów pod nazwą „Kaszubska Gwiazdka” w tutejszym muzeum.
Na koniec pobytu zaplanowano spotkanie w redakcji „Wiadomości Sierakowickich”. Przy słodkim poczęstunku wysłuchali krótkiej historii naszej gminnej gazety, a następnie mieli mnóstwo pytań. Intrygowało ich na przykład, że gazeta finansowana przez władzę ma czytelników; uważali, że to świadczy o dużym zaufaniu do samorządu. Pytali również, jakie poglądy charakteryzują naszą społeczność – czy dominuje konserwatyzm. Byli chyba zdziwieni stwierdzeniem, że jesteśmy społeczeństwem postępowym w sferze ekonomicznej, natomiast konserwatywnym w sprawach społecznych. Miło było wymienić myśli z ludźmi wywodzącymi się z zupełnie odmiennej kultury i miło było usłyszeć od nich słowa uznania.
M.D.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt