24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Poznajemy naszych dzielnicowych


Gmina Sierakowice jest podzielona na dwa rejony. Dzielnicowym rejonu pierwszego jest aspirant sztabowy Włodzimierz Kiedrowski, natomiast drugiego – sierżant Piotr Hirsz. Miejscowości gminy i ulice w Sierakowicach, wchodzące w skład danego rejonu, podajemy na końcu artykułu. Kierownikiem ogniwa prewencji, w tym partoli, dzielnicowych i rewiru dzielnicowych w Sulęczynie, jest mł. aspirant Stefan Karcz.

W swoim rejonie dzielnicowy jest odpowiedzialny za wszystko – służbę prewencyjną i kryminalną. Jednym z jego ważniejszych zadań jest współpraca z mieszkańcami podległego rejonu. Policjant powinien wiedzieć, jakie na jego terenie występują zagrożenia i patologie społeczne. Do jego obowiązków należy także współpraca i kontakty ze szkołami, firmami i instytucjami takimi jak GOPS, Centrum Interwencji Kryzysowej, gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych. Służy pomocą rodzinom, w których występują takie patologie jak alkoholizm, znęcanie się itp. Dzielnicowy jest w stałym kontakcie z osobami, które potrzebują pomocy doradczej i prawnej. W tym celu organizuje spotkania ze społecznością lub indywidualnymi osobami.

Sezon letni to więcej pracy dla dzielnicowych i pozostałych funkcjonariuszy. Powodem jest zwiększona liczba osób przyjeżdżających. To wtedy nasilają się takie zdarzenia jak: kradzieże, wybryki chuligańskie, rozboje, groźby, kradzieże z włamaniem. Często poszkodowanymi są właśnie turyści. Latem bardzo często występują zagrożenia pożarowe. Rozpalane są ogniska w lasach i nad jeziorami, czego czynić nie wolno. Inny problem stanowią dzikie obozowiska i związane z tym zaśmiecanie terenów leśnych. Główne miejsca zagrożeń występują w miejscach skupiających znaczną liczbę osób, czyli obszary akwenów wodnych - okolice jezior w Gowidlinie i Kamienicy Królewskiej, a także lokale i dyskoteki.

Czy dwóch dzielnicowych na tak liczną gminę jak Sierakowice, to mało? Jak usłyszałam w sierakowickim komisariacie, gdyby dzielnicowi zajmowali się wyłącznie wypełnianiem swoich obowiązków, to jest to liczba wystarczająca. Niestety, rzeczywistość jest inna. Ze względu na brak funkcjonariuszy, dzielnicowi mają także szereg innych obowiązków. Za mała liczba policjantów w odniesienie do potrzeb, to nie tylko problem w naszej gminie, ale w całej Polsce.

Oto szczegółowy wykaz ulic w Sierakowicach i pozostałych miejscowości gminy w poszczególnych rejonach:

Rejon nr I, w którym dzielnicowym jest aspirant sztabowy Włodzimierz Kiedrowski, obejmuje następujące ulice w Sierakowicach: Abrahama, gen. Andersa, Brzozowa, Floriana Ceynowy, Hieronima Derdowskiego, Dworcowa, Aleksandra Fredry, Kartuska, Kwiatowa, Aleksandra Lammka, Legionów, Leśna, Lęborska, 11 Listopada, ks.B. Łosińskiego, gen. Maczka, dr. Majkowskiego, Jana Matejki, Mirachowska, Nowe Osiedle, Okrężna, Elizy Orzeszkowej, Parkowa, ks. Antoniego Peplińskiego, Piwna, Bolesława Prusa, Mikołaja Reja, Rynek, Skarpowa, Marii Skłodowskiej, Henryka Sienkiewicza, Sosnowa, Spacerowa, Spokojna, Wita Stwosza, Wiejska, Wojska Polskiego, Józefa Wybickiego, Wyspiańskiego, kard. Stefana Wyszyńskiego i Zielona oraz miejscowości: Bącka Huta, Bukowo, Ciechomie, Długi Kierz, Kamienica Królewska, Kamienica Młyn, Karwacja, Kokwino, Koryto, Kukówka, Leszczynki, Lisie Jamy, Łączki, Migi, Mojusz, Mojuszewska Huta, Mrozy, Nowalczysko, Paczewo, Patoki, Pałubice, Polejańska, Poręby, Przylesie, Szklana, Skrzeszewo, Sosnowa Góra, Stara Maszyna, Szopa, Welk, Wygoda Sierakowska i Załakowo.

Rejon nr II, gdzie dzielnicowym jest sierżant Piotr Hirsz, obejmuje następujące ulice w Sierakowicach: Chłopska, Cicha, ks. Czapiewskiego, św. Floriana, Gryfa Pomorskiego, gen. Hallera, Jana Pawła II, Jeziorna, Kaszubska, Jana Kochanowskiego, Mikołaja Kopernika, Kościerska, Ignacego Krasickiego, Kubusia Puchatka, Łąkowa, Adama Mickiewicza, ks. Jana Nowickiego, Ogrodowa, Orła Białego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Podgórna, Pogodna, Polna, Przedszkolna, Sambora, Słoneczna, Juliusza Słowackiego, Słupska, Jana Sobieskiego, Sportowa, ks. Bernarda Sychty, Os. Wichrowe Wzgórze i Źródlana oraz miejscowości: Ameryka, Borowy Las, Dąbrowa Puzdrowska, Dolina Jadwigi, Gowidlino, Jagodowo, Janowo, Jelonko, Kamienicka Huta, Kamionka, Karczewko, Karłowo, Kawelki, Kowale, Kujaty, Lemany, Łyśniewo Sierakowickie, Moczydło, Nowa Ameryka, Piekiełko, Puzdrowo, Puzdrowski Młyn, Rębienica, Sierakowska Huta, Smolniki, Srocze Góry, Stara Huta, Szramnica, Tuchlinek, Tuchlino i Zarębiska.

Pod nasz komisariat policji podlega także wspomniany na początku rewir dzielnicowych w Sulęczynie. Jest tam jeden dzielnicowy – st. aspirant Jarosław Pyszka oraz dwóch innych funkcjonariuszy.
A.K.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt