24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Pierwsze w gminie Koło Gospodyń Wiejskich rozpoczęło działalność


Swoją działalność rozpoczęło, pierwsze w naszej gminie, Koło Gospodyń Wiejskich z siedzibą w Lisich Jamach. Uroczysta inauguracja odbyła się 8 marca w Dzień Kobiet.

Koło Gospodyń Wiejskich skupia panie z trzech okolicznych sołectw – Długi Kierz, Nowa Ameryka i Leszczynki. W Lisich Jamach już wcześniej istniało Koło Gospodyń Wiejskich, bo do roku 1989. Przez ponad 23 lata jego przewodniczącą była pani Danuta Grzenkowicz. Hasło do reaktywacji Koła rzuciła pani Ludwika Meronk, sołtys Długiego Krza i obecna przewodnicząca KGW. Panie od dawna angażują się w organizowanie wielu imprez w sołectwach – dzień seniora, dożynki, święto pieczonego ziemniaka itp. Stąd pomysł, aby działania te organizować pod egidą Koła Gospodyń Wiejskich. I tak członkinie, a jest ich ponad 20, za główny cel działań przyjęły m.in. promocję tradycyjnej kaszubskiej sztuki kulinarnej, edukację młodych gospodyń oraz kultywowanie tradycji kaszubskiej. Ale to nie wszystko. Nadeszła wiosna, wiec panie postanowiły zadbać o kondycję fizyczną i zorganizowały zajęcia z aerobiku. Raz w tygodniu do szkoły w Lisich Jamach, gdzie zbierają się panie, przyjeżdża instruktorka aerobiku i odbywają się zajęcia.

A jakie plany na przyszłość mają gospodynie z Lisich Jam? Wkrótce wyjeżdżają jako obserwatorki do Starego Pola na pokaz i degustację potraw wielkanocnych. Będą „podpatrywać” koleżanki z koła w Żukowie, które zaprezentują tam swoje wyroby. Być może już wkrótce same będą mogły zademonstrować swoje kulinarne umiejętności na tego typu pokazach.

Inicjatywa utworzenia Kół Gospodyń Wiejskich jest niezwykle cenna. Kobiety chcą się spotykać, rozmawiać, wymieniać doświadczenia i wspólnie organizować rozmaite przedsięwzięcia. Są sygnały, że także w innych miejscowościach naszej gminy panie zainteresowane są utworzeniem takich kół. W jaki sposób można to zrobić? Najpierw muszą znaleźć się panie, które zechcą prowadzić takie koło i w nim działać. Otrzymają regulamin, wybiorą przewodniczącą koła i określą cele do realizacji. Każde koło może skupić się na innej działalności. Chętnie napiszemy na naszych łamach o działalności pań skupionych w Kołach Gospodyń Wiejskich.

A.K.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt