24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Oferta nie tylko dla seniorów


W Urzędzie Gminy zjawił się student pedagogiki geriatrycznej, piszący pracę magisterską na KUL-u, a szukający materiałów na temat – co gmina robi dla ludzi trzeciego wieku. Pytanie niby łatwe, lecz odpowiedź niezwykle trudna. Przypomniały mi się, organizowane w sołectwach i przez nasz GOPS, spotkania seniorów. Z okazji dnia babci i dziadka organizuje się raz w roku, w większych wsiach naszej gminy, okolicznościowe spotkania dla seniorów. Szkoły udostępniają pomieszczenia, dzieci przygotowują część artystyczną, a sołectwo – najczęściej organizuje poczęstunek. Miłe i bardzo oczekiwane są te spotkania. Kilka osób zwierzyło mi się, że czekają na to spotkanie cały rok, żyją jego wspomnieniem i planują obecność na następnym spotkaniu. To ważne wydarzenie w ich życiu.
Zrobiło mi się naprawdę przykro, że ludziom trzeciego wieku możemy tak mało zaoferować. Myślałam intensywnie nad problemem. W gonitwie myśli pojawiła się następna forma spędzania czasu wolnego – może kółka różańcowe i grupy modlitewne? Tylko że to nie jest zasługą gminy. Jest jeszcze Związek Kombatantów; należy tam sporo osób, które spotykają się przy różnych okazjach i świętach patriotycznych, a zarząd spotyka się w każdy wtorek. Na tym jednak wyczerpała się moja wiedza. Z przykrością muszę przyznać, że gmina nic więcej nie oferuje seniorom.
Z tym większą radością należy przyjąć pomysł powołania klubu seniora. Jeszcze nie ma precyzyjnej nazwy – czy będzie to klub seniora, czy emeryta lub rencisty?
Planuje się rozpoczęcie działalności od stycznia 2005r w budynku ks. J. Czapiewskiego przy ul. ks. Łosińskiego w dawnych salkach, na parterze, dwa lub trzy razy w tygodniu.
Pisałam już o potrzebie utworzenia takiego klubu, gdyż plany jego powołania rodzą się od dawna. Klub nie tworzy się z dnia na dzień. Charakter klubu, jego klimat wypracowuje się w czasie, przez ludzi zaangażowanych – to oni decydują, czy klub będzie cieszył się powodzeniem i popularnością, czy goście będą czuli się dobrze, swobodnie, nie będą się nudzić. Jeszcze trudno mówić o rodzajach zajęć w klubie – bo to także zależy od uczestników. Jednak już dzisiaj informuję i zapraszam do klubu, który powstanie w centrum Sierakowic.
W tytule piszę, że jest to oferta nie tylko dla seniorów, ponieważ mile widziany będzie wolontariat, osoby młodsze, które przywiozą mamę, babcię, sąsiadkę, osoby, które mają coś ciekawego do zaoferowania, albo zaproponują ciekawą formą spędzenia czasu wolnego. Będzie to miejsce, nie tylko dla staruszków, ale np. dla studentów pedagogiki geriatrycznej, młodych ludzi, którzy mają praktyki, potrafią zarazić jakimś pomysłem, zabawą, rękodziełem, robótkami, wiedzą, młodością, poświęceniem. Liczę, że pomysł wreszcie dojrzał do realizacji i staje się realny. Liczymy, że osoby z centrum Sierakowic, i nie tylko, znajdą miejsce na miłe spędzenie kilka dni w tygodniu.
M. Karolak

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt