24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Napisali o nas...


W ogólnopolskiej renomowanej gazecie samorządowej „Wspólnota” z 3 maja tego roku zamieszczono ranking gmin wiejskich powyżej 10 tys. mieszkańców, pokazujący najniższe wydatki bieżące na administrację w przeliczeniu na 1 mieszkańca.
Otóż wśród wymienionych gmin z całego kraju za rok 2001 Sierakowice są na 33 pozycji. Kwota obciążenia na jednego mieszkańca wynosi 115,64 zł a gmina, która jest na pierwszym miejscu i jest to Nowy Targ, ponosiła koszt 94,16 zł. Dla porównania zamieszczono również zestawienie gmin o najwyższych wydatkach na administrację; pierwsza na liście jest gmina Lesznowola z kwotą 382,10 zł a z województwa pomorskiego 10 i 11 miejsce zajmują tam Kościerzyna i Krokowa. Na liście najniższych wydatków na administrację z Pomorza wykazano tylko Sierakowice. Dodajmy jeszcze, że w Polsce jest około 2500 gmin ogółem.
M.D.
***
W publikacji zatytułowanej Polskie rekordy i osobliwości, książce wydanej już po raz trzeci na zlecenie Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych w Rabce Zdroju, na stronie 17 w dziale Ludzie znajduje się zdjęcie z centrum Sierakowic i taka oto notatka:
Największy przyrost naturalny
W gminie Sierakowice, na Kaszubach, w woj. pomorskim, występuje ogólnopolski fenomen demograficzny.
Przyrost naturalny jest to nadwyżka urodzeń nad zgonami. To stanowi o przyroście liczby mieszkańców i mierzy się w promilach, czyli dziesiątych częściach procenta.
W roku 1990 przyrost w Sierakowicach wynosił około 18,5 promila. Mimo, że wskaźnik ten praktycznie do teraz stale maleje, to i tak jest najwyższy w Polsce. Wartość ponad 10 promila pozostawia wszystkie inne gminy w kraju w pokonanym polu.
Dodać można, że w całym powiecie kartuskim średnia ta jest również najwyższa wśród powiatów i wynosi około 8 promili. Średnia krajowa wynosi prawie zero.
M.D.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt