24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Wiadomości ze szkół


VII Targi Nauki i Kultury

Uczniowie ZSP Sierakowice wzięli udział w VII Targach Nauki i Kultury pt. „Laboratorium” zorganizowanych przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Kartuzach.
Każda szkoła przedstawiała dowolnie wybranego uczonego, którego zaprezentowała na swoim stanowisku i scenie. My wybraliśmy dokonania naukowe Archimedesa.
Na naszym stanowisku przedstawiliśmy doświadczenia z zakresu fizyki dotyczące prawa wyporu. Na scenie zaprezentowaliśmy ostatni etap życia Archimedesa oraz piosenkę „Za czasów Archimedesa”, którą napisały i wykonały uczennice klasy I T.
Nasze stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczestników targów dzięki szerokiej ofercie usługowo-kosmetycznej (tatuaże, rapsy i makijaż).
Jesteśmy dumni, że za pracę włożoną w przygotowanie prezentacji otrzymaliśmy wyróżnienie-szklaną „Zośkę”. W imieniu uczniów dziękuję pani Kamili Gilmajster, Agnieszce Cierockiej i panu Witoldowi Kotlendze za koordynowanie naszych naukowych poczynań .

Dominika Malek
Uczennica kl. I LO

Deutsch- Land – Nachbarland
Konkurs wiedzy o Niemczech

Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku ogłosiło czwartą edycję konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów kulturą i historią Niemiec. Główną nagrodą był bezpłatny semestr nauki języka niemieckiego na kursie organizowanym przez Centrum Herdera oraz książki, słowniki i multimedia.
Pierwszy etap konkursu odbył się 14 kwietnia 2008 roku, polegał na rozwiązaniu testu wyboru. Uczennice, które reprezentowały Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach to: Natalia Labuda, Jolanta Drywa, Dagmara Kolka. Do konkursu przystąpiło ok. 300 osób z województwa pomorskiego. Do drugiego etapu zakwalifikowało się tylko 55 osób, w tym dwie reprezentantki ZSP w Sierakowicach Natalia Labuda i Dagmara Kolka.
Drugi etap odbył się 2 czerwca 2008 roku, polegał na rozwiązaniu testu zawierającego pytania typu zamkniętego i otwartego. W czasie oceniania prac przez Komisję Konkursową zorganizowano wykład dla uczniów i nauczycieli prowadzony przez wykładowcę UG. Komisja oceniła prace i ogłosiła listę sześciu osób zakwalifikowanych do finału. Zadaniem finalistów było udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące wiedzy o Niemczech. Nagrody dla finalistów ufundował Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.
Nasze reprezentantki nie zajęły głównych miejsc w konkursie, mimo to należy im się uznanie. Uczennice włożyły wiele trudu w przygotowanie się do turnieju na tak wysokim poziomie.

Anna Brzeska


Wiem wszystko

Dnia 12 maja 2008 roku w ZSP w Przodkowie odbył się Międzyszkolny Konkurs „Wiem wszystko”. W konkursie wzięło udział czternastu uczestników z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Przodkowa, Somonina i Sierakowic (Zofia Kotłowska z kl. I, Paulina Mielewczyk i Mateusz Holk - Łebiński z kl. II LO, Justyna Okrój i Szymon Raclaf z kl. II Ta oraz Paulina Teclaf z kl. I LP). Zadaniem uczniów było udzielenie odpowiedzi na pytania z różnych dziedzin nauki. Można było korzystać z własnej wiedzy, bądź też ze słowników znajdujących się w sali.
Konkurs składał się z trzech faz. W pierwszej z nich każdy uczestnik usłyszał pięć pytań, na każde z nich musiał odpowiedzieć w ciągu jednej minuty. Po zakończeniu pierwszej tury jury w składzie: Joanna Drywa, Mariola Milewczyk i Jolanta Recław wyłoniło dziesięciu uczestników, którzy wzięli udział w drugiej turze.
Po zakończeniu kolejnego etapu jury wyłoniło trzech uczestników, którzy rywalizowali między sobą o czołowe miejsca. Każdy uczeń odpowiedział na trzy pytania, które wyłoniły zwycięzcę. Został nim Mateusz Kuchtyk z ZSP w Somoninie, II miejsce zajął Mateusz Holk- Łebiński z ZSP w Sierakowicach, a III miejsce przypadło Barbarze Miler z ZSP w Przodkowie.
Uczestnicy konkursu wykazali się dużym zaangażowaniem i pozytywnymi emocjami, mimo rywalizacji wszyscy kibicowali sobie nawzajem. Konkurs spotkał się z dużą aprobatą ze strony uczniów, tak więc Pani Dorota Wilczewska – organizatorka - postanowiła kontynuować dalsze edycje konkursu w latach następnych.

Justyna Okrój II TA


Śladami kaszubskiego piękna

Uczniowie, którzy reprezentowali poszczególne klasy w szkolnym konkursie „Nakrycie stołu wielkanocnego”, w nagrodę uczestniczyli w wycieczce po Kaszubach. Wyjazd odbył się 20 maja 2008 roku, a jego bogaty program udało się zrealizować dzięki pomocy finansowej Urzędu Gminy w Sierakowicach. Dofinansowanie, jakie uzyskaliśmy na realizację projektu regionalnego, umożliwiło uatrakcyjnienie działalności szkolnego koła regionalno- gastronomicznego.
Celem naszego wyjazdu było wzbogacenie wiedzy młodzieży z zakresu kultury Kaszub. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w stacji meteorologicznej w Borucinie. Dzięki lekcji, której udzielił nam przewodnik, uzyskaliśmy wiele informacji dotyczących klimatu naszego regionu.
Następnie młodzież wraz z opiekunami (Mirosławą Cyman, Agnieszką Cierocką, Kamilą Gilmajster) udała się do Gołubia. Pobyt w ogrodzie botanicznym wywarł ogromne wrażenie na zwiedzających. Trudno nam było oprzeć się wrażeniu, że znajdujemy się w rajskiej oazie spokoju i piękna. Pobyt w tym uroczym miejscu zakończył się miłym akcentem, gdyż właściciel obdarował naszą grupę pamiątkowym drzewkiem.
Kolejnym punktem programu było wejście na wieżę widokową na Wieżycy. Wszyscy uczestnicy chętnie udali się na jej szczyt w celu podziwiania malowniczego krajobrazu Kaszub. Zwieńczeniem wyjazdu było zwiedzanie skansenu w Szymbarku. To tu właśnie dzięki przewodnikowi młodzież poznała wiele interesujących wydarzeń z naszej historii. Dużo emocji wzbudziło zwiedzanie domu Sybiraka, bunkra Gryfa Pomorskiego oraz słynnego „Domu na dachu” - największej atrakcji w Szymbarku.
Późnym popołudniem młodzież pełna wrażeń i nowych doświadczeń powróciła do domów. Mamy nadzieję, że rozbudzoną pasję odkrywania nowych, pięknych miejsc Kaszub uda nam się już wkrótce kontynuować na kolejnym wyjeździe.

M.C.


Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt