24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Z bibliotecznej szuflady


SPOTKANIA Z BAJKĄ
W październiku, po wakacyjnej przerwie, rozpoczął się kolejny, piaty już cykl „Spotkań z bajką”. Przypominamy, że spotkania odbywają się w każdy piątek od 16ºº do 17ºº i polegają na głośnym czytaniu znanych i nowych bajek, wspólnych zabawach i rysowaniu bajkowych bohaterów. Do czerwca 2006r. odbyło się już ponad 100 takich spotkań, a pierwsze odbyło się 11 października 2002 r. Spotkania przygotowują zaprzyjaźnieni z nami nauczyciele, jak pani Asia Kościołowska, pani Ewa Warmowska, która prowadzi spotkania w języku kaszubskim, a także młodzież z Gimnazjum w Sierakowicach z grupy teatralnej „Miotła”, którą to opiekują się pani Danka Wereda i Małgosia Płotka. Do grona osób, które czytają naszym dzieciom prawie od początku należy również pani Emilia Reclaf z Gminnego Ośrodka Kultury. Z przyjemnością informujemy, że udało nam się namówić do czytania nowych przyjaciół dzieci, panie Joasię Lost-Laskowską i Marię Formela, które w trakcie letnich wakacji prowadziły warsztaty plastyczne. Mamy również nadzieję, że uda się nawiązać współpracę z grupą teatralną ze Szkoły Podstawowej w Sierakowicach. Jeszcze raz ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECI NA SPOTKANIA Z BAJKĄ!
*

WYSTAWY PLASTYCZNE

Biblioteka w Sierakowicach zaprasza do oglądania wystawy prac Basi Warmowskiej, które eksponujemy w sali wypożyczalni. Basia Warmowska jest mieszkanką naszej gminy, mieszka w bardzo pięknym zakątku Bąckiej Huty, studiuje filologię rosyjską na Uniwersytecie Gdańskim, a w wolnych chwilach tworzy ciekawą techniką „żelart” oryginalne grafiki, które naszym zdaniem warto obejrzeć, ponieważ świadczą nie tylko o autentycznym talencie autorki, ale i o umiejętności dostrzegania w swoim najbliższym otoczeniu źródeł twórczej inspiracji. Kaszubskie chaty, drzewa, kwiaty, motyle przetworzone w wyobraźni Basi tworzą ciekawy, trochę magiczny klimat. Prace Basi ilustrują tomik wierszy „Trapë do nieba” autorstwa pani Ewy Warmowskiej, naszej kaszubskiej poetki, która prywatnie jest mamą Basi. Życzymy i mamie poetce i córce ilustratorce mnóstwa twórczych pomysłów i wydania kolejnego wspólnego tomiku.

Od października można także w sali czytelni oglądać piękne prace Agaty Relcaf, które stanowią oprawę graficzną do „Lalki” Bolesława Prusa. Agata jest mieszkanką Sierakowic, studiuje filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, jest także absolwentką Policealnej Szkoły Plastycznej w Gdyni. Prezentowane na wystawie ilustracje to fragment pracy dyplomowej, która uwieńczyła naukę Agaty we wspomnianej szkole. Zdobyte tam umiejętności w połączeniu z niezaprzeczalnie dającym się dostrzec talentem autorki przyniosły bardzo dobry efekt. Zachęcamy wszystkich, a szczególnie młodzież ze szkół średnich do odwiedzenia naszej małej galerii i obejrzenia prac Agaty. Mamy nadzieję, że wystawa dotycząca tak popularnej lektury szkolnej jaką jest „Lalka”, zgromadzi sporą liczbę odbiorców. ZAPRASZAMY!
*
KONKURS
Dzieciom przypominamy o trwającym do końca roku konkursie na wykonanie księgi smoków. W styczniu ogłosimy wyniki.
*


NOWOŚCI WYDAWNICZE
Z przyjemnością informujemy wszystkich czytelników o dokonanym w październiku przez naszą bibliotekę dużym zakupie nowości wydawniczych. Zakup ten zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku Biblioteka otrzymała kwotę 9100zł., z tego przeznaczyliśmy 6100 dla biblioteki w Sierakowicach i 3000 dla Filii w Gowidlinie.
Zakupiliśmy dla Sierakowic m.in. poszukiwane przez studentów wydawnictwa z takich dziedzin jak pedagogika, psychologia, politologia, ekonomia, prawo, a także historia polityczna i wydane ostatnio książki dotyczące historii naszego regionu (Kaszuby i Pomorze). Filia w Gowidlinie uzupełniła księgozbiór w brakujące lektury szkolne i literaturę piękną.

*

Filia w Gowidlinie

PRACOWITY WRZESIEŃ
W ramach współpracy biblioteki z Zespołem Szkół w Gowidlinie w miesiącu wrześniu Filia przygotowała dwie lekcje biblioteczne, 14 września uczniowie klasy II b zapoznali się ze zbiorami biblioteki i jej regulaminem, 25 września dla klasy I gimnazjum przygotowano lekcję dotyczącą umiejętności posługiwania się słownikami, encyklopediami, a także multimediami.
Bibliotekę w Gowidlinie chętnie odwiedzają przedszkolaki. We wrześniu na taką właśnie wycieczkę wybrały się dzieci z gowidlińskiego przedszkola. Wysłuchały bajki Janiny Porazińskiej pt. „Kozucha kłamczucha”. Zapoznały się także z innymi ciekawymi bajkami, baśniami i legendami, wzięły udział w zabawie ruchowej pt. „Pani na szpileczkach”.

Kierownik biblioteki w Gowidlinie, pani Janka Dawidowska jest przekonana, że warto zachęcać dzieci do czytania, do korzystania z zasobów biblioteki, uczenia umiejętności
posługiwania się tymi zasobami. Młodzi czytelnicy sami również przekonują się, że książki są ciekawe i warto poświęcić swój wolny czas na ich czytanie. Czytanie rozwija wyobraźnię i pomaga przyswajać zasady poprawnej pisowni.

W październiku filia zaprasza dzieci na „Spotkania z bajką”. Jedną z atrakcji spotkań będzie inscenizacja „Lokomotywy” Juliana Tuwima, przygotowana przez czytelników, uczestników spotkań. Pociąg będzie przejeżdżał przez 6 stacji : Hilarowo, Akacjowo, Warzywowo, Abecadłowice, Rzepkowice i Dyziowice.
Poprzez głośne czytanie i zabawy zachęcamy dzieci do samodzielnego czytania. Każda dobra książka uczy, bawi i wychowuje.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt