24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

„Lider zdrowia”- tydzień profilaktyczny w Szkole Podstawowej w Sierakowicach


W dniach 28 maja - 1 czerwca 2007 r. w naszej szkole przeprowadzono TYDZIEŃ PROFILAKTYKI pod hasłem: „LIDER ZDROWIA”. Projekt adresowany był do uczniów z klas I-VI i bezpośrednio związany z obchodzonym 31 maja Światowym Dniem bez Tytoniu.

Uczniowie z klas młodszych poznali przede wszystkim „Trzy złote zasady”, czyli informacje, jak zachować się, gdy ktoś się poparzy, w jaki sposób dzwonić na pogotowie i dlaczego należy używać kasku w czasie jazdy na rowerze, łyżworolkach i wrotkach. Poznali także przygody Zgubka i nauczyły się, jak postępować w lesie, gdy się zgubią. Rozwiązywały krzyżówki, uczyły się piosenki, brały udział w różnorodnych konkursach oraz zajęciach terenowych.

Głównym celem zajęć w klasach IV-VI było przekazanie rzetelnej wiedzy o konsekwencjach zażywania różnorodnych środków odurzających, skierowanie uwagi młodego człowieka na to, co zdrowe i pożyteczne, na to, co daje radość, przyjemność i poczucie zadowolenia z życia, co zmniejszy potrzebę sięgania po środki uzależniające, szczególnie w trudnych sytuacjach życiowych. Podczas TYGODNIA PROFILAKTYKI przeprowadzono szereg działań profilaktycznych związanych z następującymi zagadnieniami: domowa kampania antynikotynowa, szkolna kampania antynikotynowa, szkolna kampania zdrowotna.

W ramach tych zagadnień przeprowadzono m.in.: prelekcje i pogadanki na temat skutków palenia papierosów, picia alkoholu, promowano zdrowy styl życia. Prelekcje zostały przeprowadzone przez pracowników komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych. Odbyły się także warsztaty dla uczniów - „Zachowania agresywne wśród uczniów”- przeprowadzone przez pracownika Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Kartuzach. Zainteresowaniem w klasach piątych cieszyły się warsztaty „Dziękuję, nie palę!” przygotowane przez trenera umiejętności wychowawczych - wolontariusza poradni MONAR.

Poza prelekcjami i warsztatami uczniowie wzięli udział w szeregu konkursów: literackich, plastycznych, informatycznym, muzycznym i kabaretowym. W realizację tematyki profilaktycznej włączyli się także wychowawcy klas przeprowadzając ze swymi podopiecznymi zajęcia dotyczące przyczyn i skutków nałogów oraz zasad zdrowego życia.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach i konkursach. Jedną z bardziej atrakcyjnych form konkursowych realizowanych w TYGODNIU PROFILAKTYKI okazał się turniej dla klas IV-VI pod hasłem „Krucjata Zdrowia i Wolności”, który odbył się 1 czerwca. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania piosenek, scenek kabaretowych, haseł o tematyce profilaktycznej. Poza tym odbył się mini - quiz na temat mitów i prawd związanych z zażywaniem środków uzależniających, konkurs „Sylwetka człowieka”, na której uczniowie musieli zaznaczyć i nazwać organy najbardziej narażone na uszkodzenia środkami psychoaktywnymi oraz konkurencje sprawnościowe, m.in.: slalom pomiędzy papierosami jako omijanie czyhających niebezpieczeństw. Turniej przebiegł w atmosferze pozytywnej rywalizacji i dobrej zabawy.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i składamy podziękowania za liczny udział i zaangażowanie we wszystkich formach aktywności w zakresie profilaktyki. Mamy nadzieję, że zdobyte informacje zostaną wykorzystane w trakcie aktywnego wypoczynku.
Dziękujemy także osobom i instytucjom wspierającym organizację TYGODNIA PROFILAKTYKI: Radzie Szkoły i Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie finansowe, Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu za materiały oświatowe – ulotki, plakaty, broszury oraz p. Piotrowi Stencel za ufundowanie dietetycznego tortu i sprawienie ogromnej radości klasie, która wygrała turniej i zdobyła miano „Lidera Zdrowia”. Szczególne podziękowania pragniemy złożyć także osobom, które aktywnie włączyły się w nasze działania profilaktyczne: p. Marii Karolak, Donacie Neumann i Aleksandrze Szczypior za przeprowadzenie pogadanek, prelekcji i cyklu zajęć warsztatowych dla uczniów ze starszych klas.

Organizatorzy TYGODNIA PROFILAKTYKI:
Danuta Fiedoruk - pedagog szkolny
Alicja Baran - nauczyciel świetlicy


Uczniowie nagrodzeni w poszczególnych konkursach przeprowadzonych w ramach TYGODNIA PROFILAKTYKI:

Klasy I - III
Konkurs - Plakat ukazujący Rufiego, który poparzył się żelazkiem. Hasło informujące o tym, co trzeba zrobić, kiedy ktoś się poparzy.

I miejsce: Paulina Rompa, Anna Jelińska z kl. II d oraz Agata Lejk - II e
II miejsce: Szymon Płotka - III c
III miejsce: Marta Garska, Alicja Lis - II d, Adrian Gojtowski, Dawid Szymikowski, Karol Grabowski - II d
Wyróżnienie: Agnieszka Wolska III a
Konkurs – Plakat przekonujący uczniów do zakładania kasku w czasie jazdy na rowerze, wrotkach, łyżworolkach.
I miejsce: Hanna Skrzypkowska, Patrycja Labuda - II d, Martyna Młyńska - III a
II miejsce: Alicja Damaszk III a
III miejsce: Magdalena Mechlińska - III a, Sebastian Piotrowski - III a, Sylwia Olszewska - III a
Konkurs – Graficzna informacja o ważnych numerach alarmowych.
I miejsce: Karolina Młyńska - II e
II miejsce: Weronika Jeżewska - II e
III miejsce: Filip Borecki - II e
Wyróżnienie: Grzegorz Garski - III c, Julia Dawidowska - III c
Konkurs – Graficzna informacja o trzech złotych zasadach Zgubka, które powinno znać każde dziecko
Wyróżnienie: klasa I d i klasa I c
Konkurs wiedzy – „Czy znasz trzy złote zasady”
I miejsce: Zyta Woelke, Paulina Formela, Sandra Czaja, Ola Rompa - I d
Wyróżnienie: Bibi Puzdrowska, Aneta Malek, Jagoda Czaja, Adam Czaja - kl. I d, Sebastian Płotka, Ronald Piotrowski, Dagmara Dames, Kacper Turk

Klasy IV - VI
TYTUŁ „LIDERA ZDROWIA”: KLASA VI B
Konkurs – Przepis kucharski na „Zdrowe i szczęśliwe życie”
I miejsce: Mirella Treder V b
II miejsce: Bartek Cierocki, Kamil Wroński VI b
Katalog ubrań na każdą pogodę
Wyróżnienie: Paulina Kwidzińska, Joanna Labuda VI b
Recepta dla kolegi przejawiającego agresywne zachowania
Wyróżnienie: Mateusz Ropela VI b
Herb
Wyróżnienie: Natalia Wróblewska VI b
List do bliskiej osoby, która ma problem z nałogiem
I miejsce: Patrycja Kitowska, Katarzyna Kotłowska VI b
II miejsce: Weronika Migowska V c
III miejsce: Kornelia Okrój, Anna Szwarc, Monika Wysocka, Alicja Krefta VI f
Wyróżnienie: Julita Dejk, Patrycja Sildatk, Wojciech Jeliński IV c
Plakat antynikotynowy
I miejsce: Agnieszka Szulc, Patrycja Blok, Angelika Malek - IV c, Julita Deik, Patrycja Sildatk, Wojciech Jeliński - kl. IV c
II miejsce: Julia Kurzanowska IV b
III miejsce: Agata Czerwonka, Kinga Cherek IV c
Wyróżnienie: Agata Stencel, Martyna Myszk IV c, Michał Bulczak IV c, Katarzyna Pufelska IV f, Alicja Stencel IV b, Bartek Mechliński, Marcin Gackowski, Izabela Okrój, Martyna Lejkowska, Mateusz Piotrowski, Zuzanna Treder VI a
Kabaret profilaktyczny
I miejsce: „Walczymy z nałogiem” - klasa IV e (Joanna Kamińska, Ewa Hoppa, Agata Kreft, Martyna Fierka, Aneta Kleisa, Katarzyna Bigus, Klaudia Leik)
II miejsce: „O uzależnieniach” – klasa VI a (Angelika Skrzypkowska, Weronika Rydzińska, Katarzyna Głodowska, Katarzyna Wenta, Martyna Koszałka, Piotr Miąskowski, Malwina Furman, Paweł Magrean, Angelika Chmielecka)
III miejsce: „Zdrowy duch” klasa VI d (Honorata Woźniak, Alicja Kobiela, Natalia Jankowska, Ilona Kobiela)
Piosenka profilaktyczna
I miejsce: „Zdrowe owoce”- klasa VI b (Łukasz Browarczyk, Anna Myszk, Anita Labuda), „Zdrowie” - klasa IV d (Karolina Grzenkowicz, Magdalena Formela)
II miejsce: „Chroń się przed chorobą” - klasa IV e (Ewa Gawin, Paulina Kotłowska)
Komiks – „Przygody witaminowych przybyszy”
I miejsce: Paulina Gojtowska, Monika Formela, Angelika Bulczak, Monika Sadowska - VI f, Katarzyna Landowska, Monika Halbecka VI b
II miejsce: Klasa VI c
Wyróżnienie: Robert Miszk, Karol Abramowski, Oskar Stencel - V d

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt