24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 
Aby zachować tradycję...
XVII Przegląd Zespołów Kolędniczych


Kolejny raz do walki o Złote Diabełki przystąpili kolędnicy z kilku powiatów województwa pomorskiego. 19 stycznia odbył się finał XVII Przeglądu Zespołów Kolędniczych. Mieszkańcy Sierakowic mieli możliwość podziwiania barwnego korowodu postaci ludzi i zwierząt z tradycyjnych kaszubskich gwiazdek i gwiżdży.

W hali sportowej gimnazjum, gdzie po raz drugi odbywał się Przegląd, przebierańcy dokazywali włączając do zabawy publiczność. Ocierano twarze pobrudzone sadzą przez kominiarza i opierano się atakom wszędobylskich diabłów.

Powiat kartuski reprezentowały dwie grupy – dzieci z Łapalic oraz „Gwiazdka” z Tuchlinka. Inni uczestnicy Przeglądu to przebierańcy z Dębnicy Kaszubskiej – powiat słupski, Strzelna – powiat pucki, Lini – powiat wejherowski oraz Gałęźni Wielkiej reprezentujący powiat bytowski.

Komisja w składzie: Emilia Reclaf, Teresa Lasowa i Teresa Wejer oceniała muzykę, teksty, zgodność z tradycją, rekwizyty i kostiumy. I w takich kategoriach zostały przyznane nagrody – Złote Diabełki oraz nagrody pieniężne w wysokości 700 zł ufundowane przez starostę powiatu kartuskiego i marszałka województwa pomorskiego. Złote Diabełki w kategorii kostiumów i muzyki otrzymali kolędnicy ze Strzelana. Dwa Diabełki, za teksty i rekwizyty, wywalczyli gwiżdże z Gałęźni Wielkiej. Kolejną nagrodę zdobyła gwiazdka z Tuchlinka – za zgodność z tradycją.

Po raz drugi odbyło się wręczenie statuetki Mecenas Kultury, zwanej żartobliwie przez dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Irenę Kulwikowską, sierakowickim Oskarem. Zaszczytny tytuł Mecenasa Kultury 2006 roku otrzymał Bronisław Lis, właściciel przedsiębiorstwa „Lis”. Dyplomy z podziękowaniem za wsparcie finansowe gminnej kultury otrzymali także inni przedsiębiorcy: Andrzej Drywa, Feliks Treder, Tadeusz Paracki, Andrzej i Tadeusz Bigusowie oraz Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” i Bank Spółdzielczy.
A.K.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt