|
|
|
Dwa miesiące później...
Sytuacja osób poszkodowanych w wyniku trąby powietrznej powoli się stabilizuje. W poprzednim numerze Wiadomości Sierakowickich zapewniliśmy, że wrócimy do tematu i uzupełnimy informacje z ostatnich dni. Podziękowania, jakie wdzięczni mieszkańcy Bukowa i Paczewa zamieszczają na łamach prasy, są najlepszym dowodem pozytywnego obrotu sprawy.
Świadomie nie zamieszczamy kwot, jakie otrzymali poszkodowani, aby nie dopuścić do zbędnych komentarzy. Przypomnę tylko, że pomogło poszkodowanym wiele firm, przedsiębiorstw, organizacji, instytucji i osób prywatnych. Firmy pomagały nie tylko w sposób finansowy, ale udostępniając sprzęt, transport, materiały, pracowników do budowy i pomocy. Na specjalnie utworzone konto bankowe wpływały pieniądze nie tylko od mieszkańców naszej gminy, ale również od osób z całej Polski. Przy kościołach zbierano ofiary do puszek. Kwestę zorganizowały wszystkie parafie w naszej gminie. Słowa wdzięczności należą się Kierownikowi GOPS-u p.Ryszardowi Klajn i pracownikom GOPS, którzy ogrom pracy włożyli w pomoc osobom poszkodowanym. To przez ich ręce i biurka przechodziła i nadal przechodzi cała pomoc, jaką otrzymały osoby poszkodowane.
Na uznanie zasługują strażacy, których determinacja i ofiarna praca wcale nie zakończyła się w tę tragiczną noc. Jeszcze wiele razy przyjeżdżali z pomocą do rodzin Paczewa i Bukowa, którym konieczna była pomoc. Radny Paczewa p.Zbigniewa Płotka od pierwszego dnia włączył się w pomoc mieszkańcom. Jeździł z ekipą szacującą szkody, interesował się postępami działań. W firmie ubezpieczeniowej interweniowali i pomagali w przyśpieszeniu procedur- wójt gminy Tadeusz Kobiela, starosta powiatu kartuskiego – Janina Kwiecień a także przewodniczący sejmiku województwa pomorskiego prof. Brunon Synak.
Zastępca wójta Z.Fularczyk przekazał słowa wdzięczności pracownikom Urzędu Gminy, którzy zaangażowali się w prace komisji szacującej szkody oraz tym, którzy pomagali w załatwieniu niezbędnej dokumentacji. Caritas Diecezji Pelplińskiej przeznaczyła pomoc materialną w formie żywności. Wystawiono pojemniki na gruzy, papę i eternit z uszkodzonych zabudowań. Utylizację całości odpadów pokryła gmina w wysokości 7.000 zł. Naprawione są już dachy budynków i zabudowań gospodarczych, zalano strop trzcinowy w jednym z budynków, zabezpieczono zbiory.
Jako pierwsi swoją pomoc finansową poszkodowanym zaoferowali Bank Spółdzielczy w Sierakowicach i Firma ELWOZ. Oto wszystkie firmy, przedsiębiorstwa i podmioty, które wykazały znaczącą pomoc poszkodowanym przez wichurę.
1. Centrum Materiałów Budowlanych “BAT”
2. P.P.P.B “DRYWA”
3. Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska
4. “WIM” p. Wiesław Mechliński
5. Tartak Usługowy p. Treder Feliks
6. Przedsiębiorstwo “ELWOZ”
7. Przedsiębiorstwo “DEKAR”
8. Bank Spółdzielczy w Sierakowicach
9. Firma “DACH-MUR” p. Drywa Daniel (dachy)
10. Usługi dekarsko-blacharskie p. Klejna Kazimierz
11. Lasy państwoee przekazały 50 m dłużycy
12. Państwo Gosz z Sierakowic
13. Sklep Expert Tadeusza Parackiego
Imienne wymienianie darczyńców niesie w sobie to niebezpieczeństwo, że zdarzy się kogoś pominąć, nie dość znacząco wyeksponować, ktoś może się poczuć niedowartościowany. Przepraszam, jeżeli w ogromie pomocy osobom poszkodowanym kogoś przeoczyłam lub pominęłam. Zapewniam, że najmniejszy nawet dobry uczynek ma wartość ponadmaterialną i procentuje w banku, któremu nie grozi niewypłacalność, a oprocentowany jest niewyobrażalnie wysoko. Roztropny inwestor wie, że lepiej trzymać taką lokatę niż usłyszeć słowa: „albowiem otrzymałeś już swoją zapłatę”.
M. Karolak
Wersja do druku
Wyślij znajomemu |
|
|
 |