24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 
Klëka
Wójt poinformował, że…


Gmina jest już w posiadaniu promesy, czyli zapewnienia, że będzie dofinansowanie na budowę ulicy Prymasa Wyszyńskiego w Gowidlinie. Przetarg na wykonanie tej inwestycji nastąpi w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Otrzymamy 50% dotacji do wartości całego przedsięwzięcia. Wniosek gminy na dofinansowanie został wysoko oceniony, ponieważ przyznano nam 90 punktów na 100 możliwych.
***
Gdański Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpatrzył oferty złożone na przetarg, dotyczący budowy ciągów pieszo-rowerowych w Sierakowicach. Mimo że najniższą cenę podała nasza miejscowa firma ELWOZ, wybrano firmę z Chojnic, która chce te prace wykonać za kwotę o 80 tys. wyższą. Dopatrzono się, bowiem jakiegoś drobnego uchybienia w wyliczeniach ElWozu i to uznano za wystarczającą podstawę do odrzucenia oferty. Jednak ElWoz wniósł protest do organu naczelnego Warszawie i teraz należy czekać na rozstrzygnięcie. Z tego powodu jest mało prawdopodobne, by roboty ruszyły w tym roku.
***
Dzięki wyjątkowo sprzyjającej pogodzie udało się jeszcze w tym roku wykonać łącznik między ulicami Słupską a Jeziorną, czyli ulicę Słowackiego w Sierakowicach.
***
Dokonane przez radnych na sesji w dniu 2 grudnia przesunięcia w budżecie są spowodowane przede wszystkim faktem, iż nie spływa zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra finansów należna gminie część podatku od osób fizycznych i od osób prawnych. Ten dochód gminy będzie mniejszy o 150 tys. zł. Ponieważ budżet musi być zrównoważony, więc należy albo zrezygnować z jakichś inwestycji, albo zaciągnąć kredyt. Kredytu na pewno nie będziemy brali, zrezygnujemy natomiast z inwestycji. Chodzi o owe ciągi pieszo-rowerowe, których budowa się opóźni z powodu problemów z przetargiem.
***
Należą się słowa podziękowania dla radnych i sołtysów, którzy byli obecni na uroczystości z okazji Święta Niepodległości podczas sadzenia dębu w parku przy Ołtarzu Papieskim. Dąb ma 25 lat, czyli tyle ile trwa pontyfikat Jana Pawła II, a obok drzewa ulokowano również kamień z odpowiednim napisem.
***
Co dalej z budynkiem po banku?
Chodzi o budynek przy ulicy Kartuskiej, gdzie przez ostatnie lata miał siedzibę Bank Nordea. Wiadomo już, że pomieszczenia po banku będą do wynajęcia, a jest to bardzo atrakcyjny lokal. Nie tylko z powodu lokalizacji, ale również, dlatego, że poprzedni użytkownik włożył w adaptację pomieszczeń około 40 tys. zł. Oczekiwania naszych mieszkańców, jak mówił wójt na ostatniej sesji, są takie, żeby starać się o pozyskanie do tego lokalu jakiegoś banku, bo potrzeby mieszkańców w zakresie obsługi bankowej są duże. Kolejny bank byłby pilnie potrzebny.
Gmina skierowała, więc oferty, proponujące wydzierżawienie pomieszczeń, do siedmiu banków. Jednak nie wykazały one zainteresowania i trzeba zrezygnować z szukania nabywcy drogą przetargu. Natomiast trwają rozmowy z instytucją podobną do banku, w skrócie nazywaną SKOK. Lokal, dzięki pracom adaptacyjnym, spełnia warunki dla małego banku. Dzierżawa, dodał wójt, nie byłaby mniejsza, niż dotychczas.
Przy okazji trzeba zaznaczyć, że punkt kasowy Banku Nordea będzie nadal w urzędzie gminy funkcjonował i będzie dla wszystkich dostępny. Gminę wiąże z Nordeą umowa, która jeszcze około dwóch lat będzie obowiązywać, dlatego wcześniej nie możemy proponować miejsca w gminie innemu bankowi.
Na marginesie dodajmy jeszcze, w nawiązaniu do kłamliwych informacji w innych gazetach, że odnowienie elewacji budynku, o którym tu mowa, zostało również wykonane za pieniądze banku Nordea.
M.D.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt