24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Rok pamięci ks. dr Bernarda Sychty


Dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin ks.dr Bernarda Sychty, która mija 21 marca 2007r Rada Gminy w dniu 26 września 2006r podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2007 w gminie Sierakowice „Rokiem pamięci ks. dr Bernarda Sychty”. Uchwała zachęca, aby w roku tym, podczas organizowanych imprez kulturalnych organizowanych przez GOK, szkoły i inne jednostki podległe gminie, uwzględnić dorobek i uczczenie pamięci Syna Naszej Ziemi.

W czerwcu tego roku zebrał się zespół roboczy, który wypracował ogólne założenia obchodów setnej rocznicy urodzin ks. dr Bernarda Sychty. Dla podkreślenia rangi tego roku planuje się zaproponować powierzenie patronatu nad obchodami 100 rocznicy urodzin ks. B.Sychty - J.E.Ks.Biskupowi Bernardowi Szladze oraz Prezesowi ZG Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiemu Arturowi Jabłońskiemu. Planuje się również wznowienie „Słownika gwar kaszubskich” ks.B.Sychty. Na dzień dzisiejszy są to tylko plany, gdyż realizacja tego zamierzenia zależy od decyzji wielu osób, które nie zawsze muszą mieć spójne poglądy.
W dniu 21 marca 2007r odbędzie się uroczysta msza św. za ks.Sychtę i inaugurująca obchody roku. W związku z tym, że ks.Sychta jest patronem Szkoły Podstawowej w Puzdrowie, wiele inicjatyw i działań będzie realizowanych w murach tej szkoły. Już w tej chwili nauczyciele Puzdrowa pracują nad regulaminem konkursu dla uczniów naszej gminy o życiu i twórczości ks. Sychty, który zostanie wysłany do szkół. Po eliminacjach szkolnych odbędą się eliminacje gminne w Puzdrowie.

Planuje się również: wieczór autorski z ks. Janem Walkuszem autorem książki pt. „Piastun słowa” poświęconej ks..Sychcie; wystawę prac i obrazów naszego rodaka, wydanie specjalnego numeru Wiadomości Sierakowickich poświęconego w całości księdzu Sychcie i obchodom roku; wydanie okolicznościowych pamiątek (pocztówek, breloków, itp.); odwiedzenie grobu ks.B.Sychty w Pelplinie; ufundowanie tablicy pamiątkowej zamieszczonej i poświęconej w kaplicy na cmentarzu parafialnym św. Marcina w Sierakowicach.

18 lutego 2007 r. w ramach Niedzieli z teatrem GOK zaprasza na sztukę autorstwa ks.Sychty. Wiadomości Sierakowickie na bieżąco będą informowały o wszelkich inicjatywach i działaniach podjętych w ramach obchodu „Roku Pamięci ks.dr B.Sychty”. Zapraszam do aktywnego udziału i zgłaszania propozycji uczczenia tego wielkiego Kaszuby i wspaniałego człowieka.
M. Karolak

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt