24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Dzień Babci i Dziadka

Wstyczniu przypadają dwa piękne niezapomniane święta – Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji w szkołach odbywają się liczne uroczystości przy udziale zaproszonych babć i dziadków. Wnuki z dużym wyprzedzeniem zapraszają babcie i dziadków, aby obejrzeli ich występ w szkole, inscenizację teatralną lub popisy gimnastyczne.


Szkoły na to święto nabierają odświętnego i uroczystego wyglądu – są okolicznościowe hasła, gazetki, dekoracje, kwiaty i balony. Pachnie ciastem i kawą, a ławki szkolne przykrywają białe obrusy; jest uroczyście. Na twarzach dziadków maluje się duma ze swoich wnuków, radość i uśmiech, gdy występują z wierszem lub piosenką, łza zakręci się w oku, gdy wnuczek podbiega z laurką, ściska i całuje kochanego dziadziusia i babunię.

Mojusz
Jedno z takich spotkań 19 stycznia odbyło się w szkole w Mojuszu. Dzięki zaangażowaniu całego środowiska – sołectwa i szkoły, nauczycieli, uczniów, pani sołtys i rodziców – wszystko pięknie wypadło. Uczniowie przygotowali, pod kierunkiem i przy wytężonej pracy swoich pań, niezwykle ciekawy program artystyczny; były wiersze, piosenki, inscenizacje jasełek i baśni kaszubskich. Młodzi artyści grali i występowali z ogromną gracją i talentem, za co otrzymywali gromkie brawa. Spotkanie było wyjątkowo rozśpiewane i umuzykalnione – była gra na akordeonie, na gitarze i śpiewano kolędy.
Ciasta piekła doskonała gospodyni pani sołtys Janina Młyńska, kwiaty zakupiono ze środków sołeckich. Szkoła udostępniła lokal, oddała swój czas i dużo pracy. Wspólny wysiłek się opłacał – efekt był imponujący. A co najważniejsze – twarze dziadków i babć promieniowały radością, szczęściem i zachwytem – i oto chodziło. Seniorzy zabrali do domów piękne wrażenia, miłe wspomnienie i tęsknotę za następnym spotkaniem.

Puzdrowo
24 stycznia obyło się święto Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Puzdrowie. Zebranych gości powitała pani dyrektor szkoły Teresa Piotrowska. Przedstawiła również program spotkania. Spotkanie rozpoczęli uczniowie częścią artystyczną. Każda z klas przygotowała coś ciekawego i pięknego. Rzeczywiście, uzdolnień artystycznych w naszych milusińskich jest dużo. Goście mogli podziwiać występy taneczne, muzyczne i recytatorskie. Babciom i dziadkom dedykowano wiersze i piosenki. Słowa uznania należą się również paniom, które wiele wysiłku włożyły w przygotowanie programu i z pewną tremą przeżywały występy swoich uczniów.
Uczestnicy udział wzięli również w uczcie duchowej jaką była msza święta odprawiona w ich intencji przez ks. kan. Bronisława Dawickiego.
Spotkanie zakończyło się biesiadą przy pięknie i dostatnio zastawionych stołach. Na cześć seniorów wzniesiono również toast lampką szampana.
Powodów do radości było wiele. Dzięki pani dyrektor i gronu pedagogicznemu atmosfera spotkania była serdeczna, miła i rodzinna. Radość sprawiał każdy zaproszony gość, który przybył na spotkanie.
Uczniowie wręczyli dziadkom i babciom balony z napisem „kocham cię!”. Może jedynie niekorzystna, w tym dniu pogoda uniemożliwiła przybycie kilku osobom, które zawsze zaszczycały spotkania swoją obecnością?
Z tego spotkania także dziadkowie i babcie wychodzili z pięknymi i głębokimi wrażeniami, uśmiechem na twarzy, rozradowanym sercem, miłymi wspomnieniami i tęsknotę za następnym spotkaniem za rok.


Dla Babć i Dziadków w Szopie
20 stycznia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym MAŁA SZKOŁA w Szopie dzieci uroczyście obchodziły Dzień Babci i Dziadka. Na tę okoliczność przygotowano mnóstwo niespodzianek dla ukochanych babć i dziadków. Młodsze klasy wystąpiły z przedstawieniem i zadeklamowały wierszyki, starsze zaś pokazały tańce oraz figurę akrobatyczną. Po części artystycznej wszyscy odśpiewali drogim solenizantom sto lat, a następnie każde z dzieci podarowało swoim dziadkom i babciom specjalnie przygotowane na tę uroczystość prezenty. Potem wszyscy usiedli do stołu na przygotowany przez rodziców poczęstunek. W tym dniu panowała w szkole prawdziwie domowa atmosfera…
Przemek Jagosz
M. Karolak

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt