24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 
Spotkanie autorskie z bratem Zbigniewem Joskowskim
Poeta i historyk


27 i 28 lutego w Gminnej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z franciszkaninem bratem Zbigniewem Joskowskim. Wzięli w nim udział uczniowie klasy I i III LO Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Brat Zbigniew pochodzi z Sierakowic i jest znany w naszym środowisku jako poeta i historyk. Do tej pory ukazały się trzy tomiki jego poezji: „Na morzu życia”, „Tryptyk franciszkański” oraz „W remionach piãknoscë”. Ostatni zbiorek zawiera wyłącznie wiersze kaszubskie. Brat jest także autorem książek „Bł. Jan XXIII”, rozważań do kaszubskiej drogi krzyżowej „Przez Krzyż do Bòga” oraz monografii „Gród Gowida. Historia wsi i parafii Gowidlino”.

Na spotkaniu brat Zbigniew opowiadał o poezji i swoich zainteresowaniach historycznych. „Osoby duchowne są powołane do głoszenia Ewangelii, ja to powołanie realizuję także poprzez pisanie” – mówił młodzieży. Jest w nim franciszkańska wdzięczność Bogu za życie i wszystko czego doświadczył. Uczucia te wyraża także w swojej poezji – pisze o pięknie przyrody, także tej kaszubskiej, bo nie wstydzi się kaszubskich korzeni i z dumą podkreśla swoje pochodzenie. W swoich utworach porusza zagadnienia filozoficzne i religijne, a sam proces pisania wiersza porównywał do pracy rzeźbiarza wydobywającego zaklętą, ukrytą w materiale - np. drewnie - rzeźbę.

Młodzież ciekawa była codziennego życia zakonnika w klasztorze w Ostródzie, który jest jego obecnym miejscu pobytu. Pytano także o autorytety. „Nigdy nie miałem idoli, autorytety owszem, ale nie idoli” – mówił brat Zbigniew wymieniając - że należeli do nich najbliżsi: rodzice i dziadek oraz Jan Paweł II i św. Maksymilian Kolbe.

Na zakończenie spotkania brat Zbigniew życzył młodym ludziom odnalezienia życiowego powołania.
A.K.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt