24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Gościliśmy u Justyny Kalety


Co roku wójt Tadeusz Kobiela finansuje uczestnikom konkursu Piękna Wieś –w ramach dodatkowej nagrody – przejazd autokarem do centrum szkółkarskiego pani Justyny Kalety. Pani J.Kaleta jest znana z telewizyjnego programu „Kwiaty i ogrody” emitowanego w Telewizji Gdańsk. Co roku zwiedzane są także ogrody i kwatery agroturystyczne uczestników konkursu Piękna Wieś w innych gminach. Tegoroczny wyjazd odbył się 9 października.

W tym roku gościli nas w kwaterze agroturystycznej państwo Walder z Sulmina w gminie Żukowo. Państwo Walder posiadają ok. 10 hektarowe gospodarstwo. Mają wspaniały ogród, w którym dominuje wielkie oczko wodne, a ich posesja zajęła w tym roku II miejsce w konkursie Piękna Wieś w gminie Żukowo. Państwo Walder rozbudowują dom i tworzą miejsca noclegowe dla turystów.

Kolejnym punktem w programie wycieczki było zwiedzanie katedry w Oliwie oraz parku. Pocysterska Archikatedra nosi wezwanie Trójcy Świętej. Jest siedzibą arcybiskupa gdańskiego Tadeusza Gocłowskiego. W katedrze wysłuchaliśmy dwudziestominutowego koncertu organowego. Później był czas na zwiedzanie z panią przewodnik, która przypomniała wiele faktów historycznych związanych z katedrą i Oliwą. To właśnie tu w roku 1587, a dokładnie 7 października, Zygmunt III Waza sygnował pacta conventa – dokument, jaki podpisywał każdy król wybrany drogą wolnej elekcji, a podskarbi pruski Jan Dulski proklamował Wazę królem. W klasztornych krużgankach 3 maja 1660 r. podpisano tzw. pokój oliwski, kończący wojny ze Szwecją. W kościele znajduje się wiele cennych zabytków, m.in. ołtarze, stalle oraz rokokowe organy – dzieło Jana Wulffa. Od 1958 r. corocznie w katedrze odbywa się festiwal muzyki organowej. Słuchaczy zachwycają głosy naśladujące śpiew ptaków, bicie dzwonów, szum wiatru... Wrażenia potęgują efekty wizualne, czyli poruszające się figury aniołów, wirujące słońce oraz gwiazdy.

W parku oliwskim noszącym imię Adama Mickiewicza mogliśmy nacieszyć oczy bujną jesienną roślinnością. Zwiedziliśmy części ogrodu urządzone w stylu francuskim i angielskim oraz palmiarnię. W parku rosną rzadko spotykane gatunki drzew i roślin, takie jak np. miłorząb chiński, kasztan jadalny, tulipanowiec, azalia czy rododendron. Specjalnie formowane przez szereg lat lipy utworzyły niezwykłą aleję, gdzie korony drzew tworzą sklepienie nad spacerującymi. W innym miejscu drzewa tworzą wysoki na 15 metrów równo przycięty szpaler. W parku zachowały się XVIII-wieczne groty szeptów zwane inaczej Uszami Dionizosa, czyli ustawione naprzeciw siebie muszle akustyczne. Cały ich efekt polega na tym, że kiedy dwie osoby staną, tyłem do siebie, każda w innej grocie, to mogą porozumiewać się ze sobą szeptem, co zademonstrowała nam pani przewodnik.

Z Oliwy pojechaliśmy do centrum szkółkarskiego pani Justyny Kalety. Zostaliśmy tam bardzo ciepło przyjęci. Nasza gospodyni przeprowadziła krótkie szkolenie na temat uprawy i pielęgnacji krzewów, a potem przy kawie i ciastach podzieliła się z nami wrażeniami z pobytu w Brazylii. Ten egzotyczny dla nas kraj znany jest z miłości do piłki nożnej, która tam jest niemal religią. Niestety, większość społeczeństwa żyje w niedostatku. Pani Justyna, jako fachowiec zwróciła uwagę na to, co u nich nazywa się ogrodami – niewielkie klomby z mizernymi roślinami. Mówiła o pięknie Kaszub i o tym, że nie doceniamy walorów naszej ziemi – wszak mamy piękne ogrody i dużo zieleni.

Ze smutkiem uczestnicy tego wyjazdu żegnali się z panią Justyną. Kolejne takie spotkanie dopiero za rok. Niektórzy już nie mogą się doczekać...


Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt