24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 
Wiadomości ze szkół
Zajęcia w błękitnej szkole w fokarium na Helu


W dniach 28 i 29 września 2006 roku uczniowie klasy II LO pod opieką wychowawcy - pani Alicji Ludwikowskiej oraz pań Marzeny Majcher i Agnieszki Tessa udali się na zasłużoną wycieczkę na Hel. Wyjazd zyskał miano zasłużonego, gdyż klasa okazała się zwycięzcą konkursu plastycznego pt. „Ssaki Bałtyku”, zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Nagrodę - dwudniową wycieczkę do fokarium na Helu, przewidziano dla zespołu klasowego, który nadeśle największą ilość prac konkursowych.

W ramach pobytu w helskim fokarium młodzieży zapewniono zajęcia edukacyjne oraz nocleg. Pierwszego dnia uczniowie uczestniczyli w projekcie pt. „Dlaczego giną bałtyckie gatunki fauny i flory? – ekologiczne problemy naszego morza, przyczyny degradacji siedlisk i gatunków, wpływ człowieka na zasoby środowiska Bałtyku”. Po zajęciach młodzież zwiedziła cały obiekt, a następnie rozszerzyła swój obszar penetracji na wszystkie interesujące miejsca na półwyspie. Latarnia morska, Muzeum Rybołówstwa, port rybacki i jachtowy zachwyciły uczniów, a spacer na cypel półwyspu helskiego stał się zwieńczeniem pełnego niezapomnianych wrażeń dnia. Zmęczenie fizyczne nie znalazło przełożenia na aktywność intelektualną uczniów. Wieczorem wykonali oni imponujące projekty doskonalące funkcjonowanie fokarium oraz ogólny zarys międzyprzedmiotowej ścieżki ekologicznej.

Następnego dnia młodzież uczestniczyła w zajęciach pt. „Mieszkańcy Bałtyku i ich siedliska – świat roślin i zwierząt wód słonawych, ich cechy i adaptacja do życia w morzu”. W ramach projektu przewidziano zajęcia praktyczne. Każdy z uczniów mógł dokonać połowu roślin i zwierząt z Zatoki Gdańskiej, by następnie obejrzeć zdobyte okazy pod mikroskopem. Indywidualny i bliski kontakt z przyrodą wzbudził wśród uczniów żywe zainteresowanie. Po zajęciach udaliśmy się do Rozewia. Tam młodzież została zapoznana z celem założenia Rezerwatu Przylądek Rozewie, którym jest ochrona najdalej na północ wysuniętego krańca Polski z fragmentami wybrzeża klifowego porośniętego lasem bukowym. Jako że nieodłącznym elementem wycieczek do Rozewia jest zwiedzanie znajdującej się tam latarni morskiej, my także pozostaliśmy wierni tej tradycji. Następnie odbyliśmy długi spacer klifowym brzegiem morza, by później po krótkiej podróży autobusem, zobaczyć pobliskie groty mechowskie.

Ta niezwykła wyprawa stała się dla uczniów namacalnym dowodem, iż połączenie przyjemnego z pożytecznym jest możliwe, a pasja odkrywania tajemnic świata jest najpiękniejszą przygodą.


Alicja Ludwikowska

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt