24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 
Nowe terminy SAPARD
Uwaga rolnicy i rzemieślnicy


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa urucha-mia Działanie 4 „Różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” w specjalnym akcesyjnym programie na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich SAPARD.
Zainteresowani będą mogli składać wnioski o pomoc finansową w następujących terminach:
- od 3 grudnia 2003 r. do 22 grudnia 2003 r.
- od 23 grudnia 2003 r. do 12 stycznia 2004 r.
Schemat 4.1 to „Tworzenie źródeł dodatkowego dochodu w gospodarstwach rolnych”. Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o pomoc finansową są rolnicy lub domownicy w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Poziom pomocy finansowej wynosi do 50% całkowitych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Pomoc finansowa w ramach Schematu 4.1 nie może przekroczyć 40 000 zł.
Schemat 4.2 to „Tworzenie miejsc pracy na obszarach wiejskich”. W tym schemacie pomoc finansowa może być udzielona przedsiębiorcom. Jej poziom wynosi do 50% całkowitych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Pomoc finansowa w ramach Schematu 4.2 nie może przekroczyć 210 000 zł. Może natomiast wynosić nie więcej niż 35 000 zł na jedno utworzone miejsce pracy w przeliczeniu na pełny etat.
Zakres przedsięwzięć objętych pomocą finansową dla Schematów 4.1 i 4.2 jest następujący:
- usługi dla gospodarstw rolnych,
- drobna wytwórczość, usługi dla ludności, rzemiosła lub rękodzielnictwa,
- roboty i usługi budowlane lub instalacyjne,
- usługi turystyczne (z uwzględnieniem agroturystyki – Schemat 4.1),
- usługi transportowe w zakresie przewozu osób lub rzeczy,
- magazynowanie lub przechowywanie towarów,
- usługi komunalne,
- rachunkowość, doradztwo lub usługi informatyczne.
Szczegółowe informacje o warunkach ubiegania się o pomoc finansową można uzyskać:
- w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Sierakowicach, ul. Kartuska 25, w godz. 8.30 - 10.00, tel. 681-60-86
- w Urzędzie Gminy w Sierakowicach, ul. Lęborska 30, p. 10 we wtorki i środy w godz. 8.30 - 10.00, tel. 681-61-20 w.17
- w oddziałach regionalnych Agencji, a także na jej stronie internetowej: www.arimr.gov.pl
Wszelkie informacje na temat Programu SAPARD udzielane są również pod numerem bezpłatnej infolinii 0-800 38-00-84. Wnioski przyjmowane będą we właściwych terytorialnie dla miejsca realizacji planowanego przedsięwzięcia placówkach ARiMR.

P.S. Od Redakcji.
Zachęcamy do przedsiębiorczości i zapraszamy do kontaktowania się z wymienionymi osobami i instytucjami w sprawie ewentualnego finansowania przedsięwzięć. Nawet, jeżeli nie macie Państwo jeszcze sprecyzowanych planów, jeżeli nie jesteście jeszcze pewni, na czym można zarabiać i co będzie miało zbyt. Z każdego kontaktu może zrodzić się realny pomysł, ciekawe przedsięwzięcie. Potrzeba do tego pewnej odwagi i wyobraźni. Skoro udało się innym, dlaczego nie mnie? Nasza gmina potrzebuje ogromu przedsięwzięć. Nie ma u nas małej gastronomii, kawiarenek, kafejek. Nie ma zaplecza hotelowego. Niedawno jedna osoba uskarżała się, że nie ma w Sierakowicach miejsca, gdzie mogliby potańczyć ludzie w średnim wieku, coś w rodzaju dawniejszego dansingu. Ciągle nie ma pól namiotowych i parkingów strzeżonych. Jest tylko jeden szewc. Nie ma szewców, którzy szyliby buty – a wiem, że zapotrzebowanie takie jest. Na wymarciu jest zawód kowala. Brakuje dekoratorów wnętrz i okien wystawowych, projektantów i stylistów. To nieco chaotyczna wyliczanka, lecz przeraża kolejna rzesza młodych ludzi, którzy zechcą zostać fryzjerami, sprzedawcami, nauczycielami nauczania początkowego lub w porywie wyobraźni ukończyć marketing i zarządzanie – a pracy dla nich nie będzie. Gmina Sierakowice to zagłębie truskawkowe. Może pokusi się ktoś na budowę magazynów i chłodni na ten owoc. Może ktoś po technologii żywności ma pomysł na zaplecze produkcyjne, żeby produkować soki, nalewki, dżemy, musy, powidła, kremy, maseczki odżywcze i inne produkty. Dlaczego ten kruchy owoc musi być tak daleko transportowany? Niestety, nie zrobi się tego w pojedynkę i nic nie przychodzi łatwo. Warto jednak szukać kontaktów, aby znaleźć osoby o podobnych zainteresowaniach i pasji, o odważnych pomysłach i przedsiębiorczych. Zapraszamy do skorzystania z ofert.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt