24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Czas na porządki!


Akcja posesja. W kwietniu i maju bieżącego roku komisje składające się z przedstawicieli policji, straży pożarnej, pracowników urzędu gminy, Zarządu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, sanepidu, będą kontrolowały posesje naszej gminy. Kontrolerzy będą pytać, czy posesja posiada pojemnik na śmieci i umowę na ich wywóz; czy prawidłowo rozwiązana jest gospodarka ściekami (trzeba mieć pokwitowania za wywóz fekaliów z szamba), czy gnojowica nie wycieka do gruntu, a szczególnie poza posesję; czy psy mają odpowiednie zabezpieczenie i nie poruszają się poza obejściem, i po drodze publicznej; czy budynek ma widoczny numer, oceniać będą ogólny stan porządku i czystości na posesji, zabezpieczenie przeciwpożarowe, i inne.

Udział policji w kontrolach pozwoli na natychmiastowe karanie mandatem nawet do 1000 zł za wyżej wymienione zaniedbania. Podstawą prawną, która zmusza gminy do egzekwowania porządku na posesjach, jest ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. (Dz.U. Nr 132, poz. 622 ze zmianami).

Wystawka odpadów wielkogabarytowych. W dniach 3 i 4 kwietnia br. na terenie naszej gminy będą zbierane odpady, które nie mieszczą się w typowych pojemnikach na śmieci, np. telewizory, lodówki, wanny, pralki, fotele, kuchenki, zlewy, wiadra, zużyte opony i drobny sprzęt elektryczny jak żelazka, młynki, miksery, lokówki, suszarki itp. Nie wyrzucajmy ich do lasu lub w gminne pojemniki. Ustawa o sprzęcie elektrycznym zobowiązuje użytkowników do traktowania niesprawnych urządzeń elektrycznych inaczej niż odpady komunalne. Nie można zepsutego żelazka, maszynki do golenia lub innego sprzętu elektrycznego wrzucać do kubła na śmieci. Urządzenie to musi być zdemontowane a następnie zutylizowane.
We wtorek 3 kwietnia odpady będą zbierane z terenu Sierakowic, a 4 kwietna (w środę) z pozostałych miejscowości naszej gminy. Jeżeli firma wywozowa nie dojedzie w ten dzień do państwa, aby odebrać odpady, to proszę zadzwonić pod telefon 058/6819-397 i się przypomnieć podając adres.

Dzień Ziemi – 22 kwietnia. W tym roku w ramach obchodów Dnia Ziemi proponuję zazielenienie wolnych terenów naszej gminy. W najbliższym czasie utracimy w naszej gminie około 200 drzew przydrożnych na trasie Sierakowice Tuchlino – Gowidlino, które zostaną wycięte, dlatego że chorują i zagrażają bezpieczeństwu.

Masowo usychają drzewa iglaste i, nieliczne w naszym środowisku, kasztanowce, zaatakowane przez szkodnika. Silne wiatry i wichury wywracają drzewa z korzeniami, a inne łamią się jak zapałki. Wycina się masowo topole. Generalnie ubywa w naszym otoczeniu drzew. Zanim urosną nowe drzewa upłynie ok. 50 lat, czyli cieszyć się nimi będzie następne pokolenie. Apeluję do rolników i właścicieli posesji, aby posadzili drzewa na miedzach, wzdłuż polnych dróg i w miejscach dogodnych. Jest to ratunek dla naszego środowiska.
Maria Karolak

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt