24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 
Pięknieje szkoła w Szopie
Sukces mieszkańców sołectwa Bącka Huta


Mieszkańcy sołectwa Bącka Huta, a przede wszystkim dzieci uczące się w Zespole Szkolno–Przedszkolnym „Mała Szkoła” w Szopie, doczekali się otwarcia modernizowanego skrzydła budynku szkoły. Uroczystość odbyła się 8 stycznia. Prace budowlane trwały od czerwca ubiegłego roku. Mowa była o remoncie jednego skrzydła, ale efekt końcowy przeszedł oczekiwania obserwatorów. To nie remont, a właściwie odbudowa budynku.

„Dwa lata wysiłku społeczności lokalnej zostały uwieńczone sukcesem. Dziś oddajemy do użytku wyremontowane skrzydło naszej szkoły.” – powiedziała Beata Złoch, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Bącka Huta witając gości zgromadzonych na otwarciu – przyjaciół i dobroczyńców szkoły, którzy od samego początku wspierają działania mieszkańców.

Początki istnienia placówki były trudne. Szkoła nie otrzymywała subwencji oświatowej przez pierwsze cztery miesiące działania, a nauczyciele pracowali jako wolontariusze. W dużej mierze tylko dzięki zaangażowaniu całego społeczeństwa udało się osiągnąć sukces. Szkoła funkcjonuje od ponad dwóch lat, co więcej – mieszkańcy sołectwa rozbudowują ją i starają się uczynić wszystko, aby ich dzieci miały zapewnione jak najlepsze warunki nauki.

Dzieci z „Małej Szkoły” w klasach 0–VI uczą się bezpłatnie języka angielskiego w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Od IV do VI klasy dochodzi język niemiecki. Ponadto dzieci uczą się języka kaszubskiego; w szkole działa kółko gry na gitarze i kółko teatralne. Prowadzone są liczne zajęcia wyrównawcze dla słabszych uczniów. Dzieci uczestniczą w licznych wyjazdach – wycieczkach do kina, aqua parku, teatru, wycieczkach rowerowych.

O dalszych planach Stowarzyszenia i szkoły mówi dyrektor placówki Przemysław Łagosz: „Do zaadoptowania pozostaje nam poddasze w nowym gmachu. Gdy zostanie wykończone, praktycznie cała szkoła mieścić się będzie w jednym skrzydle. Stowarzyszenie starać się będzie, aby wejście na poddasze nastąpiło z dniem 1 września 2007 r. Od marca 2007 roku otwieramy oddział dla dzieci w wielu 3-5 lat. Od Federacji Inicjatyw Oświatowych, której prezesem jest pani Alina Kozińska–Bałdyga, otrzymamy grant na stworzenie tego oddziału. Myślę, że wyposażenie, jakie zakupimy do tej klasy, będzie najlepszym wyposażeniem w gminie Sierakowice. Uważam, że oddział ten pozwoli na wyrównanie szans dzielących nas, nasze dzieci w porównaniu z dużymi miastami. Zajęcia będą całkowicie bezpłatne, a odbywać się będą trzy razy w tygodniu po 4 godz.”

Zapewne ucieszy mieszkańców sołectwa wiadomość, że w budżecie gminnym na 2007 r. przeznacza się 50 tys. zł na remont i rozbudowę budynku placówki.

A.K.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt