24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 
„Będzie nowy, bezpieczniejszy, identyczny”
Rekonstrukcja budynku Gminnego Ośrodka Kultury


Kapitalny remont budynku Gminnego Ośrodka Kultury był przewidziany od dawna. Miał obejmować wymianę dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji elektrycznej i źródła ciepła, renowację elewacji, przebudowę klatki schodowej oraz wybudowanie podjazdu dla niepełnosprawnych, a ponadto pogłębienie piwnic. Budynek ma w przyszłości funkcjonować – podobnie jak wiele innych obiektów na Kaszubach – jako brama Kaszubskiego Pierścienia, czyli punkt informacji turystycznej z bazą noclegową i małą gastronomią. Nadal będą się tam mieścić pomieszczenia biurowe Gminnego Ośrodka Kultury.

Mieszkańców gminy zbulwersowało zburzenie budynku, jak niektórzy sądzili, zabytkowego. Niestety, pochodzący z końca XIX wieku budynek, dawniej plebania zboru ewangelickiego, nie był zabytkiem. Jedynym obiektem wpisanym do rejestru zabytków w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku jest kościół św. Marcina w Sierakowicach wraz z terenem przykościelnym. Natomiast wiele dziewiętnasto– i dwudziestowiecznych budynków znajdujących się na terenie naszej gminy jest tylko wpisanych do ewidencji zabytków województwa pomorskiego.

Tuż po rozpoczęciu przez wykonawcę prac budowlanych, inspektor nadzoru budowlanego stwierdził fatalny stan techniczny budynku. Uznał, że obiekt nadaje się wyłącznie do wyburzenia, gdyż jego konstrukcja nie daje gwarancji bezpieczeństwa i stanowi zagrożenie dla ludzi także ze względu na lokalizację w pobliżu głównej drogi.

W tej chwili prace budowlane zostały wstrzymane ze względu na konieczność przygotowania projektu zamiennego. Po jego wykonaniu i przyjęciu przez wydział budownictwa starostwa powiatowego, prace ruszą ponownie. Jeśli dopisze pogoda mogą one się rozpocząć już w marcu i wtedy przewidziane zakończenie inwestycji nastąpi jeszcze w tym roku. Projekt zamienny zakłada rekonstrukcję budynku; zmieni się jedynie układ pomieszczeń wewnątrz, co przewidywał pierwotny projekt modernizacji.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury ogłosiła konkurs na nazwę lokalu, jaki powstanie w piwnicach GOKu. Przypomnijmy, że będzie się tam mieścić mały punkt gastronomiczny z tradycyjnym jadłem kaszubskim. Propozycje nazwy można zgłaszać do obecnej siedziby GOKu – pod sceną amfiteatru „Szerokowidze”, tel. 058 684 76 02 lub 058 681 62 14, e-mail:goksce@poczta.onet.pl.
A. Król

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt