24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 
Ogólnopolska akcja posadzenia 21 473 dębów na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej
Akcja „Katyń... ocalić od zapomnienia”


W niedzielę 13 kwietnia 2008 r. odbyła się uroczysta inauguracja programu edukacyjnego „KATYŃ... ocalić od zapomnienia”. Ta ogólnopolska akcja posadzenia 21 473 dębów na 70-lecie zbrodni katyńskiej, została zainicjowana m.in. przez burmistrza oraz Radę Miasta i Gminy Radzymin, parafialny oddział Akcji Katolickiej w Radzyminie, Szkołę Podstawową nr 1 w Radzyminie oraz Stowarzyszenie Parafiada. Realizacja projektu ma na celu integrację środowisk edukacyjnych, samorządowych i społeczności lokalnych do wspólnych działań kształtujących poczucie przynależności do narodu i państwa.

Program edukacyjny „KATYŃ… ocalić od zapomnienia” skierowany jest do: dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych, nauczycieli, wychowawców, duszpasterzy, ludzi oświaty i edukacji, życia publicznego, samorządów wszystkich szczebli, uczelni, parafii, instytucji, fundacji i stowarzyszeń, związków wyznaniowych, mediów, którym bliska jest prawda i mądrość płynące z faktów historii.

„Tam na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość... jednym strzałem w tył głowy”.

Poprzez kultywowanie pamięci o Polakach – ofiarach zbrodni katyńskiej pragniemy uświadamiać uczestnikom i realizatorom projektu trwałość przekazu pokoleniowego i jego historyczne znaczenie. Wszystkie działania wynikające z realizacji projektu kształtować będą poczucie przynależności do narodu i państwa z jednoczesną postawą otwarcia na świat i buntu przeciw wszelkim przejawom totalitaryzmu.

Docieranie do źródeł historycznych dających świadectwo zbrodni, a utrwalających pamięć o ofiarach-bohaterach wydatnie przyczyni się do przygotowania młodzieży do różnych ról w dorosłym życiu - kształtując postawy patriotyczne uczyć będzie zdolności postrzegania i kojarzenia, obudzi ciekawość poznawczą i chęć poznawania świata w oparciu o właściwie dobrane przykłady.

Realizacja projektu ma na celu integrację środowisk edukacyjnych, samorządowych, społeczności lokalnych do wspólnych działań rozwijając jednocześnie umiejętność twórczego myślenia i indywidualnej interpretacji zjawisk mających miejsce w dziejach naszego narodu i historii Europy.

Akcja polega na posadzeniu w parkach, na skwerach innych ważnych miejscach 21 473 DĘBÓW PAMIĘCI na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do roku 2010. Jeden DĄB to jedno nazwisko z listy katyńskiej.
Uczestnicy projektu zobowiązują się do opieki nad DĘBEM oraz upamiętnienia na terenie placówki oficera - ofiarę zbrodni. Nieodzownym w miarę możliwości będzie dotarcie do życiorysu - na dowód pamięci w imię prawdy.
Uczestnicy deklarując chęć wzięcia udziału w akcji po rejestracji otrzymają numer oraz nazwisko i imię z listy katyńskiej.
Uczestnicy sami starają się o pozyskanie sadzonek dębów i z władzami lokalnymi ustalają miejsce (lokalizację), gdzie DĄB zostanie posadzony. Przy DĘBIE winna być umieszczona informacja - komu DĄB zastał poświęcony.
Jeżeli znajdą się osoby i środowiska, które chciałyby włączyć się do akcji, Urząd Gminy chętnie zdobędzie sadzonki dębów, które przekaże nieodpłatnie do posadzenia, np. w naszym Parku Papieskim, przy Gimnazjum lub przy innych szkołach naszej gminy.


Więcej szczegółów i formularz zgłoszeniowy na www.parafiada.pl
Do zaangażowania się w tą, jakże szczytną akcję, zaprasza
Maria Karolak

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt