24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 
Kaszubskie wesele według ks. B.Sychty
Niedziela z teatrem


Podczas tegorocznej Niedzieli z Teatrem, 25 lutego, mieliśmy możliwość obejrzenia sztuki „Hanka să żeni” autorstwa ks. Bernarda Sychty w wykonaniu Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina. Spektakl wyreżyserowany przez Marię Krośnicką wzbudził duże zainteresowanie i został bardzo dobrze przyjęty przez sierakowicką publiczność, licznie zgromadzoną w auli tutejszego gimnazjum.

Utwór sceniczny ks. Bernarda Sychty „Hanka să żeni” ukazał się drukiem w 1937 roku. Pięcioaktowe widowisko przedstawia kaszubskie obrzędy ludowe związane z weselem począwszy od swatów poprzez zaręczyny, ślub, wesele a skończywszy na przenosinach panny młodej do domu męża. Licznie wplecione przyśpiewki, żarty i opowiadania oraz kaszubskie tańce, a także zabobony i przesądy oddają bogatą obrzędowość przygotowań do aktu zaślubin i późniejszej uroczystości weselnej.

I takie właśnie było to kaszubskie wesele w wykonaniu teatru z Luzina. Odbyliśmy podróż w czasie i dowiedzieliśmy się, jak dawniej wyglądała jedna z najważniejszych uroczystości w życiu człowieka. Podczas jednej ze scen drużba zaprasza na wesele i za pomocą ludowej rymowanki kreśli przebieg uroczystości i zachwala obfitość jadła i napoju. W kolejnej scenie widzimy Hankę ubierającą się do uroczystości ślubu. Pomagają jej w tym przydanki. Chwilę później matka przewiązuje córkę chmielem w pasie, bo to gwarancja płodności. Sąsiadka natomiast radzi pannie młodej, aby podczas uroczystości ślubnej w kościele stała bardzo blisko męża tak, aby nie było między nimi wolnej przestrzeni, wówczas nikt ich nigdy nie rozłączy. Podobnie w czasie trwania uroczystości weselnych – podczas tańców, śpiewów i oczepin – następuje kulminacja obrzędów. Te i wiele innych przesądów ukazał ks. Bernard Sychta w tej sztuce.

A.K.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt