24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Światowy Dzień Zdrowia


Siódmego kwietnia na całym świecie obchodzi się od kilkudziesięciu lat Dzień Zdrowia, który został ustanowiony dla upamiętnienia powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 r. Jego celem jest przekonywanie społeczeństwa, że warto dbać o zdrowie poprzez aktywność fizyczną, odpowiednią dietę i dbałość o środowisko naturalne, które także ma znaczny wpływ na nasze zdrowie. W tym roku dzień ten mijał pod hasłem „Chrońmy zdrowie przed wpływem zmian klimatycznych”.

Gimnazjum w Sierakowicach także włączyło się w obchody Światowego Dnia Zdrowia, ale tu duży nacisk położono na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Na szkolny apel zaproszono dyrektora pierwszego inspektoratu PZU w Gdańsku - Leszka Stobbę. Pan Stobba, przytaczając statystyki wypadków, uświadomił młodym ludziom, jak ważne jest kształtowanie bezpiecznych postaw uczestników ruchu. A statystyki są, niestety, przerażające: co 10 minut ktoś zostaje ranny w wypadku drogowym, każdego dnia na polskich drogach ginie 15 osób, w ciągu 15 lat w wypadkach drogowych zginęło w naszym kraju prawie 100 tysięcy osób, a obrażenia odniosło ponad 1 milion ludzi. Dlatego należy uczynić wszystko, aby zmniejszyć liczbę wypadków i kolizji drogowych, zwłaszcza z udziałem dzieci i młodzieży. Temu służyć mają przekazane uczniom przez pana Stobbę opaski odblaskowe na ramiona oraz do rowerów.

„W imieniu społeczności szkolnej dziękuję panu Leszkowi Stobbie za dofinansowanie zakupu opasek odblaskowych – powiedział Damian Blok, przewodniczący samorządu uczniowskiego. – Mam nadzieję, że dzięki nim będziemy bezpieczni na drodze.”

W tym dniu tematyka zajęć dotyczyła zdrowia i założeń programu „Trzymaj formę” mającego na celu kształtowanie w młodych ludziach postaw prozdrowotnych, czyli zachętę do aktywnego stylu życia i zdrowego odżywiania.

Następnego dnia uczniowie poznawali tajniki udzielania pierwszej pomocy. Dwuosobowe reprezentacje z wszystkich klas uczestniczyły w warsztatach, podczas których doświadczony ratownik medyczny z oddziału ratunkowego szpitala w Kartuzach - Maciej Bigus, omawiał podstawowe zabiegi resuscytacyjne. Mówił, jak należy się zachować będąc świadkiem wypadku komunikacyjnego, jak wezwać pomoc i jak udzielać pierwszej pomocy.

Nad całością obchodów dni, poświęconych szeroko pojętej tematyce zdrowotnej, czuwały panie: Wiesława Płotka, Ewelina Bigus i Iwona Andraszewicz.
A.K.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt