24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Uroczysta inauguracja obchodów roku pamięć ks. dr. B.Sychty


„Może mi kiedyś policzą Kaszuby,
żem je tak kochał, tak się dla nich trudził.” (ks.B.Sychta)

21 maca, w setną rocznicę urodzin ks.dr. Bernarda Sychty, odbyła się uroczysta inauguracja obchodów roku pamięci tego wielkiego syna ziemi kaszubskiej.
W tym dniu o godz. 16.30, mieszkańcy gminy i zaproszeni goście spotkali się w Puzdrowie, przy obelisku upamiętniającym miejsce urodzenia ks. B.Sychty. W Puzdrowie, przy budynku, w którym urodził się ks.B.Sychta powitano również J.E. ks.biskupa diecezjalnego J.B.Szlagę, który przybył na uroczystość. Władze gminy, delegacje Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego, rodzina i zaproszeni goście oddali hołd ks. B.Sychcie składając przy obelisku kwiaty. Zespoły Tuchlińskie Skrzaty i KZPiT Sierakowice zaśpiewały pieśni kaszubskie.

Następnie wszyscy udali się do Sierakowic, gdzie w kościele św. Marcina o godz. 17.00 została odprawiona przez Ks.Biskupa msza św. w intencji ks.B.Sychty. W homilii ks. Biskup wspominał tego wielkiego kapłana i humanistę, a jakże skromnego człowieka, który był proboszczem parafii w Pelplinie. Po mszy świętej miało miejsce miłe wydarzenie. Przewodniczący Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w Gdańsku Artur Jabłoński wręczył medal ks.Biskupowi za zasługi dla Kaszubów, upamiętniający 50 lecie Zrzeszenia.

O godz. 18.00 odbyła się wieczornica w sali teatralnej Gimnazjum w Sierakowicach. Dzieci ze Szkoły Podstawowej z Puzdrowa, pod kierunkiem pani Marii Kaliszewskiej i Marii Stencel przygotowały widowisko multimedialne o życiu i twórczości ks.dr.B.Sychty.

Miłym akcentem kończącym uroczystość inaugurującą obchody roku pamięci ks.dr B.Sychty było wręczenie, wybitego z tej okazji, medalu okolicznościowego, który wręczał Wójt Gminy. Medal otrzymał ks. Biskup i ks. proboszcz Bronisław Dawicki jako pomysłodawca i inicjator roku pamięci ks.Sychty, a także inni zaproszeni goście i delegacje.

Wśród zaproszonych gości była rodzina ks. B.Sychty – państwo Reclafowie, Reszkowie i Stefania Sychta, pani Starosta Janina Kwiecień, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Brunon Synak, Artur Jabłoński – prezes ZG ZK-P, księża, którzy pochodzą z Sierakowic, kapłani z dekanatu Sierakowickiego, goście z zaprzyjaźnionej gminy z Saint Ghislain z Belgii, delegacje i poczty sztandarowe oddziałów ZK-P z Sierakowic, Chmielna, Żukowa, Kartuz, Stężycy, Sulęczyna wraz z Zarządem Głównym ZK-P, przedstawiciele i poczty sztandarowe jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, Rejonowego Koła Pszczelarzy, władze gminy, radni, sołtysi i mieszkańcy gminy.

Uroczysta inauguracja obchodów roku pamięć ks.dr B.Sychty była godna tego wielkiego człowieka, kapłana i humanisty, syna ziemi kaszubskiej i sierakowickiej.
M. Karolak

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt