24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Mamut niezachwycony


„Mamut niezachwycony” to tytuł książki, której autorem jest ks. Jarosław Dunajski. Książka jest zborem felietonów ukazujących zjawiska społeczne, relacje międzyludzkie, wykreowane modą zachowania ludzi - często zachowania nieautentyczne. Mieliśmy okazję poznać warsztat pisarski, wrażliwość i bezkompromisowość autora, którego teksty drukujemy od kilku lat w Wiadomościach Sierakowickich, podpisywanych pseudonimem Augustyn.
Autorem ilustracji zamieszczonych w książce jest dobrze nam znany rysownik i satyryk Zbigniew Jujka. Poglądy autora charakteryzuje rysunek na okładce. Gdy całe miasto nasycone jest transparentami, neonami i napisami, że 2 x 2 = 5, z zakładu psychiatrycznego ucieka człowiek ścigany przez sanitariuszy, trzymający mocno w swoich dłoniach transparent z napisem, że 2 x 2 = 4.

Autor ksiązki występuje przeciw tzw. politycznej poprawności. Utożsamia się z uciekinierem walczącym o prawdę, i nie poddającym się światowym trendom. Nie przejmuje się zarzutami, że jest nietolerancyjny, bo dlaczego ma tolerować swobody seksualne i np. homoseksualizm. Krytykuje i ośmiesza bezwolnie i bezmyślne poddawanie się światowym modom, dobrowolne zamykanie się w więzieniach narzucanych trendów lansowanych w imię nowoczesności, wolności człowieka i tolerancji. „Jeżeli współczesny człowiek, chcąc być modnym, aprobowanym przez media, żyjący według lansowanego stylu, musi swoją pozycję okupić zaprzeczeniem wartości rodzinnych, dekalogowi i prawom natury – to ja nie chcę być nowoczesny, modny i na czasie; chcę być reliktem przeszłości - mamutem, i jestem mamutem, w dodatku mamutem niezachwyconym” – twierdzi ks. J.Dunajski. „Nie przeraża mnie, gdy mówią o mnie, że jestem nienowoczesny, staroświecki i zacofany. Wolę być autentyczny i wierny wartościom nadrzędnym. Lansowana w mediach wolność, niezależność i swoboda, w rzeczywistości człowieka zniewala, uzależnia i ogranicza. Człowiek zaśmiecony duchowo będzie również zaśmiecony życiowo i materialnie, zatraca swoją wolność i indywidualność.”

Ks. Bronisław Dawicki, proboszcz parafii św. Marcina w Sierakowicach, zorganizował spotkanie z ks. Jarosławem Dunajskim autorem ksiązki „Mamut niezachwycony”. Przybyłe na spotkanie osoby mogły zakupić książkę i poprosić autora o dedykację. Ponieważ spotkanie miało miejsce na cztery dni przed wigilią, więc zakupiona książka z dedykacją autora była doskonałym prezentem gwiazdkowym, a poruszone przez autora problemy były pasjonującymi tematami do dyskusji przy świątecznym stole.
Gratulujemy autorowi!
Maria Karolak

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt