24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Apel o kampanię ekoedukacyjną w TVP


Przedstawiciele środowisk akademickich, samorządów terytorialnych, przedsiębiorców komunalnych i dziennikarskich, zaniepokojeni katastrofalnym stanem gospodarki odpadami w naszym kraju, wystosowali „Memoriał w sprawie narodowej kampanii ekoedukacyjnej w TVP”. Adresatami memoriału są Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Minister środowiska, Zarząd Telewizji Polskiej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, Krajowa Rada radiofonii i Telewizji oraz Sejmowa Komisja ds. Ochrony Środowiska.
Tekst memoriału przysłano również do Urzędu Gminy. Z jego fragmentami pragnę Państwa zapoznać.


„Bardzo prosimy o podpisanie i przesłanie do głównych adresatów poniższego Apelu-Memoriału w sprawie przeprowadzenia w Telewizji Publicznej kampanii ekoedukacyjnej na rzecz prawidłowej gospodarki odpadami komunalnymi.

Jeśli skutki naszych zaniedbań w tej dziedzinie analizowała Unia Europejska – kuriozalny będzie fakt, że zmarnowaliśmy już dwa lata nie podejmując nawet realizacji wykorzystania publicznych środków masowego przekazu dla podniesienia świadomości ekologicznej obywateli. Samorządy muszą mieć wsparcie środków przekazu aby mieszkańcy podjęli trud selektywnego gromadzenia odpadów domowych.

Zatroskani i zaniepokojeni katastrofalnym wykonaniem założeń Krajowego Planu Gospodarki Odpadami oraz narastającym zagrożeniem nałożenia unijnych sankcji finansowych na Polskę z tytułu niewypełniania zobowiązań akcesyjnych w zakresie standardów gospodarki odpadami komunalnymi – wnosimy o przeprowadzenie w telewizji publicznej (TVP) narodowej kampanii ekoedukacyjnej na rzecz upowszechnienia wśród społeczeństwa potrzeby i nawyku selektywnego gromadzenia odpadów.


Działania organizacyjne w tej dziedzinie muszą spotkać się z pozytywnym odzewem i ze współpracą mieszkańców gmin, którzy są głównymi wytwórcami odpadów komunalnych, i jednym z najważniejszych ogniw łańcucha postępowania z odpadami. Jeśli każdy z osobna nie podejmie wysiłku dla selektywnego gromadzenia odpadów już w swoich mieszkaniach, to działania samorządów i komunalników, chociaż często kosztowne i intensywne, mogą okazać się daremne i bezowocne.

Kształtowanie nowych postaw i nawyków życia codziennego nie jest sprawą prostą i łatwą. Trzeba niemal codziennie pozytywnie oddziaływać na świadomość osób, u których chcemy zmienić dotychczasowy, z reguły beztroski, sposób postępowania z odpadami: byle całą “masę” wynieść za drzwi naszych domów, a służby komunalne niech wywiozą “to” gdzieś i zrzucą poza zasięg naszego wzroku i powonienia.”

Przed nami trudne wezwania, musimy nauczyć się wdrażać segregację odpadów w naszych gospodarstwach domowych. Obawiam się tego procesu, ponieważ mamy w gminie jeszcze takich obywateli, którzy swoje śmieci wożą po błotach, lasach i nieużytkach, podrzucają do gminnych pojemników. Jak z takimi ludźmi mówić o segregacji śmieci?
Z radością przyjęłam informację na ostatniej sesji Rady Gminy o monitorowaniu niektórych miejsc w Sierakowicach, m.in. parkingu w centrum Sierakowic i kilku innych miejsc. Będą wreszcie nagrania jako dowody rzeczowe. Osoby przyłapane na podrzucaniu śmieci na pewno zapłacą za ich uprzątnięcie i za zaśmiecanie środowiska. Zwróci się wówczas koszt monitoringu i sprzątania po bałaganiarzach. Jest to niewątpliwie jeden ze sposobów przekonywania ludzi do właściwego zachowania.
Na szczęście, mamy także sporo mieszkańców w gminie, którzy wzorowo wywiązują się z gospodarowania odpadami i segregacji śmieci. To ci mieszkańcy mobilizują urzędników do wdrażania coraz to doskonalszych rozwiązań. Jestem wdzięczna za każdą sugestię i uwagę. Dziękuję!
M. Karolak

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt