24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Zwiedzamy jednostkę wojskową w Siemirowicach


Dnia 3 czerwca 2008 r. uczniowie z Zespołu Szkół w Gowidlinie byli gośćmi 44. Bazy Lotniczej Jednostki Wojskowej 4653 w Siemirowicach. Po zapoznaniu się z historią formacji zwiedziliśmy salę tradycji jednostki, w której mogliśmy obejrzeć m.in. kombinezon do lotów wysokościowych, fotel pilota i inne elementy wyposażenia samolotów.

Następnie udaliśmy się do pomieszczenia, gdzie mieszczą się spadochrony. Przewodnik opowiedział nam, do czego służy ów sprzęt i w jakich sytuacjach jest wykorzystywany. Kolejnym punktem programu była stacja meteorologiczna. Osoby tam pracujące opowiedziały nam, jak przewiduje się pogodę. Po tak fascynującym wykładzie meteorologa udaliśmy się na lotniskową wieżę, z której oficerowie wydawali rozkazy pilotom samolotów mogących startować z tego lotniska. Start jednej z takich maszyn mogliśmy podziwiać.

Uczestnikom wycieczki najbardziej podobała się armata przeciwlotnicza i wóz bojowy należący do wojskowej straży pożarnej. Strażacy zademonstrowali nam swoje umiejętności, a także pokazali sprzęt, jakim się posługują podczas pożarów, czy wypadków. Mieliśmy też możliwość obejrzenia sprzętu ratunkowego wykorzystywanego przez lotników podczas lotów nadmorskich.

Wizytę w bazie zakończyliśmy zwiedzeniem bazy lotniczej. Weszliśmy do wielkiej hali, w której znajdował się samolot. Każdy uczeń mógł usiąść za sterami wojskowych samolotów patrolowo–rozpoznawczych „M–28 Bryza”, obejrzeć ich wyposażenie oraz przyjrzeć się pracy techników, którzy dokonywali drobnych napraw i przeglądów technicznych maszyn. Przeznaczone są one do patrolowania akwenów morskich i poszukiwania rozbitków, wyposażone w radar obserwacji obiektów nawodnych.

Wszystkim, którzy okazali pomoc w zorganizowaniu wyjazdu dla uczestników świetlicy profilaktycznej „Spójrz inaczej” funkcjonującej przy Zespole Szkół w Gowidlinie, a szczególnie Urzędowi Gminy w Sierakowicach za umożliwienie zwiedzenia 44. Bazy Lotniczej Jednostki Wojskowej 4653 w Siemirowicach oraz kpt. Andrzejowi Wygonnemu i st. mat Dariuszowi Czaja za oprowadzanie, organizatorki wyjazdu pani Joanna Neubauer i pani Aleksandra Stark składają serdeczne podziękowania.

Każdy z nas dużo „wyniósł” z tego wyjazdu, dlatego tę wycieczkę można zaliczyć do udanych.

Daria Sobisz, ucz. kl. III a
wolontariuszka świetlicy profilaktycznej

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt