24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 
Duchowa uczta w Sierakowicach
III Kaszubski Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej


Sierakowice to ziemia piękna, gościnna i zasobna. Nie brakuje tu zakątków, które na długo pozostają w pamięci turystów. Znajdziemy tu też miejsce, gdzie uciec można od ulicznego gwaru - Ołtarz Papieski. Przemawia do człowieka szczególną mową! Bezkres… Klimat nadmorskiego regionu… Sieci - symbol pracy Kaszubów… To tylko niektóre refleksje, jakie nasuwają się człowiekowi z zadumą patrzącemu na pomnik.
Tutaj co roku bardzo uroczyście obchodzi się Trzeciomajowe święto. Kaszubi, składając kwiaty pod pomnikiem Matki Bożej Królowej Kaszub, dziękowali swej Matce za opiekę, jaką otacza ich w czasach naznaczonych tak szybkimi i głębokimi przemianami społecznymi.
Następnie wszyscy uczestniczyli we mszy świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w języku kaszubskim przez księdza Stanisława Stolca - kapelana chojnickiego hospicjum.
Osnową wygłoszonej przez księdza Stanisława homilii była Kaszubska Królowa - jako Matka nie tylko ludu kaszubskiego, ale wszystkich Polaków. Zwracając się do Kaszubów przywołał między innymi słowa poety księdza Antoniego Peplińskiego:
Mëma - nôpiękniésze słowo w swiece
Mëma - wołô kôżde môłe dzecę.
Mëma - słowo kôżdi dobrze znô.
Mëma - szczeslëwi, chto jesz ję mô!
Uświadomił zgromadzonym, iż naród kaszubski jest pod szczególną opieką Matki Bożej, dlatego winniśmy być dumni ze swojego pochodzenia. „W innych krajach, choć milsze może być życie, ale tam nie moje bycie, bo to zupełnie obcy świat” - mówił kapelan.
Po dziękczynnej mszy na papieskiej scenie rozpoczął się III Kaszubski Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej. Jako pierwszy wystąpił znany zespół Wicherki z Kamienicy Szlacheckiej. Po nim zaprezentowały się kolejno: schola Stokrotki z parafii św. Marcina w Sierakowicach, Nastolatki z Kamienicy Królewskiej, Bel Canto z Sierakowic, chór szkolny Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy, chór szkolny Gimnazjum, schola św. Franciszka z Wygody, 9 DH Knieja oraz 6 DH Tajfun z Sierakowic, Czarne Kapelusze z Mechowa, dzieci z klasy I SP Załakowo, chórek szkolny ze szkoły w Lisich Jamach, a także PAX z Sierakowic.
Wszystkie zespoły prezentowały porównywalny poziom muzyczny. Jeżeli zaś chodzi o repertuar, to z całą pewnością był bardzo zróżnicowany. Jedne utwory były wyrazem oryginalności i swojskości, a inne uniwersalnych wartości kultury kaszubskiej. „Głównym celem organizowania imprez kulturalno-religijnych w tym miejscu jest ożywienie atmosfery wokół ołtarza. Ołtarz Papieski jest jednym z najważniejszych miejsc nie tylko dla mieszkańców Sierakowic, ale dla wszystkich Kaszubów” - mówiła dyrektor Irena Kulwikowska.
Mimo deszczowej pogody Kaszubi i goście nie zawiedli. Publiczność miała przeżycia i dla duszy, i dla ciała; była to grochówka ufundowana przez Przetwórstwo Mięsne LIS z Sierakowic. Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury przygotowali również loterię fantową.
Mimo „niedzielnego pokropienia deszczem” widzowie, którzy wytrwali, przeżyli wspaniałe chwile wśród malowniczej scenerii Ołtarza Papieskiego, przypominającej atmosferę ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.
Julita Krzebietke

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt