24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Plany rozbudowy Gminnego Ośrodka Zdrowia


Rozporządzenie ministra zdrowia z 22 czerwca tego roku ustanawia, jakim wymaganiom powinny odpowiadać pod względem fachowym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej. Oznacza to, że do 31 grudnia 2008 r. każda przychodnia ma obowiązek dostosować się do tego rozporządzenia, także nasz Gminny Ośrodek Zdrowia. Jeśli tego nie uczyni, nie uzyska pozytywnej opinii z sanepidu, a co za tym idzie – nie otrzyma pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ośrodek, aby mógł nadal istnieć i służyć mieszkańcom gminy, musi dostosować się do tego rozporządzenia oraz wymogów Unii Europejskiej. Ministerialny dokument szczegółowo określa, jakie wymogi powinny spełniać zakłady opieki zdrowotnej, m.in. konieczność istnienia poczekalni dla pacjentów, oddzielenie poczekalni i gabinetów dla dzieci zdrowych i chorych, odpowiednia wielkość gabinetów lekarskich, miejsce na gabinety specjalistyczne, a także architektoniczne przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych itp. Niestety, budynek naszego Ośrodka, budowany w latach 40–tych ubiegłego wieku, nie spełnia wielu wymagań.
Radni na sesji wyjazdowej mieli możliwość zapoznania się z planami rozbudowy i modernizacji Gminnego Ośrodka Zdrowia. Kierownik placówki, Stanisław Czerwonka, o wszystkim szczegółowo opowiadał. Projekt architektoniczny rozbudowy i modernizacji Ośrodka Zdrowia przygotowała firma ZAPA w oparciu o dane demograficzne gminy i ilość pacjentów. Przewiduje się realizację tego projektu etapami. Pierwszy etap to budowa łącznika oraz nowego skrzydła za Ośrodkiem po lewej stronie. Na parterze łącznika mieścić się będzie centralna poczekalnia, rejestracja, szatnia oraz punkt informacyjny. Będzie to miejsce pierwszego kontaktu z pacjentem. Na I piętrze łącznika będzie poradnia dermatologiczna i poradnia zdrowia psychicznego. Na parterze lewego skrzydła budynku mieścić się będą poradnie dla dzieci zdrowych i chorych z osobnymi wejściami. Pierwsze piętro to poradnia ginekologiczno–położnicza, gabinet dla pielęgniarki i położnej oraz gabinet dla higienistek szkolnych. Zaś na II piętrze znajdą się poradnie stomatologiczne – przewiduje się utworzenie czterech gabinetów stomatologicznych oraz jeden ortodontyczny. Drugi etap prac to budowa skrzydła prawego, gdzie na parterze mieścić się będą: rentgen, poradnie zabiegowe – chirurgiczna, ortopedyczna oraz sale do zabiegów czystych, ropnych, gipsownia i ambulatorium. Pierwsze piętro to poradnia ogólna z sześcioma gabinetami lekarskimi oraz gabinet zabiegowy. Na II piętrze będą gabinety specjalistyczne dla poradni kardiologicznej, neurologicznej, reumatologicznej itp. Trzeci etap prac to modernizacja obecnego budynku Ośrodka, gdzie przewiduje się utworzenie gabinetu rehabilitacyjnego oraz poradni o mniejszych wymaganiach. Obiekt po rozbudowie będzie mieć powierzchnię ponad 3000 m2. W budynkach będzie znajdować się winda, toalety zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Taka rozbudowa i modernizacja Gminnego Ośrodka Zdrowia nie jest możliwa ze środków gminnych. Przygotowywany jest więc projekt o dofinansowanie z funduszy unijnych, a można uzyskać do 75 % wartości inwestycji. Cały koszt inwestycji ma wynosić 8 mln 200 tys. zł. Przy wsparciu ze strony Unii Europejskiej, wkład gminy wynosiłby ok. 2 mln zł i, jak mówi wójt, przy rozłożeniu na dwa lata budżetowe jest to możliwe do zrealizowania. Pozyskanie środków unijnych jest możliwe, gdyż fundusze te będą przeznaczane także na wsparcie i rozwój infrastruktury medycznej w małych miejscowościach i miastach powiatowych. Konkurs będzie ogłoszony w 2007 r., więc do końca 2006 r. trzeba przygotować wymaganą dokumentację.
Rozbudowa Gminnego Ośrodka Zdrowia w Sierakowicach to dalsze plany, które – mamy nadzieję – wkrótce uda się zrealizować, na razie dla potrzeb pacjentów przybył nowy sprzęt medyczny. Gabinety stomatologiczne zostały wyposażone w dwa bardzo nowoczesne i funkcjonalne unity stomatologiczne z fotelami. Ponadto ośrodek dysponuje nowoczesnym EKG i kardiotokografem – urządzeniem, którego dotychczas w naszej placówce nie było. Kardiotokograf umożliwia badanie u kobiet ciężarnych czynności serca płodu i czynności skurczowej macicy. Na podstawie badań wykonanych tym uradzeniem można ocenić stan zdrowia płodu i ewentualne zagrożenia dla kobiety.
A. Król

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt