24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Kaszubski malowany świat


W szkole podstawowej w Załakowie od 5 marca odbywały się warsztaty kultury ludowej, które zapoczątkowały Dni Kultury Kaszubskiej. Osobą, która nakłoniła dzieci do wytężonej pracy była pani Sabina Drywa, nauczycielka matematyki i jednocześnie języka kaszubskiego. W ramach warsztatów prowadzonych przez Bożenę Skierka i Emilię Reclaf dzieciom pokazywano sztukę malowania na szkle, mielenia tabaki i tkactwa. Dzieci wykonywały niekiedy bardzo pomysłowe prace. Szkołę odwiedził także mistrz w zażywaniu tabaki pan Andrzej Olszewski, który uczył dzieci gry na kaszubskich instrumentach: burczybasie i kaszubskich skrzypkach.

Natomiast w dniach od 19 do 22 trwały Dni Kultury Kaszubskiej. Najciekawszym i chyba najmilszym dla wszystkich momentem było prezentowanie kuchni regionalnej. W menu było wiele pyszności począwszy od chleba ze smalcem, poprzez kaszubskie placki, a skończywszy na wspaniałych ciastach. Dania i posiłki przygotowywały dzieci wspólnie z rodzicami. Oprócz wyśmienitej kuchni przedstawiono szeroką gamę kaszubskiej muzyki na Szkolnym Festiwalu Piosenki Regionalnej. Dzieci równie dobrze sprawdziły się w śpiewaniu, co w gotowaniu.

Zaś 22 marca podsumowano całość wszystkich imprez. Zaproszono wielu gości, a głównym była pani Halina Uchman dyrektor Delegatury Oświaty w Kościerzynie oraz członkowie sierakowickiego oddziału ZK–P. Rozdano nagrody w konkursie plastycznym „Moje Kaszuby”. Zwyciężyły dwie dziewczyny Sabina Stromska i Malwina Mielewczyk. Wykonano także wspólnie kilka znanych kaszubskich piosenek. Natomiast największą atrakcją, a zarazem uwieńczeniem tychże uroczystości oraz uczczeniem obchodów roku ks. Bernarda Sychty było przedstawienie sztuki jego autorstwa „ Dzéwczę i miedza” przygotowane przez kl. V pod opieką pani Sabiny Drywa. Przedstawienie zostało nagrodzone wielkim aplauzem widowni.
Kamil Leman

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt