24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Do kombatantów i innych mieszkańców gminy Sierakowice


Do kombatantów i innych mieszkańców gminy Sierakowice

14 sierpnia 2008 r. mija piąta rocznica śmierci ks. Waltera Reiche. Starsze pokolenie, które niestety nieuchronnie odchodzi, pamięta go jako kilkuletniego administratora sierakowickiej parafii p.w. św. Marcina. Funkcję tę pełnił ks. Reiche w latach okupacji niemieckiej, tj. od lata 1940 do końca 1945 r., kiedy to wyjechał na stałe do Niemiec.

Ze wspomnień osób, które znały osobiście ks. Reiche jak i z jego własnych wspomnień jako kapłana wynika, że całe swoje życie poświęcił niesieniu pomocy osobom poniewieranym, pogardzanym, takim, które faktycznie pomocy, szczególnie duchowej, potrzebowały. Pomagał potrzebującym na miarę swoich możliwości nie czyniąc różnicy ze względu na narodowość, bogactwo czy inne kryteria. Podczas wojny udzielał sakramentów św. osobom ukrywającym się przed władzami okupacyjnymi, jak również partyzantom z Gryfa Pomorskiego. Za taką działalność groziła kara śmierci.

Władze samorządowe gminy Sierakowice, doceniając zasługi ks. Reiche dla tutejszych mieszkańców, nadały mu dnia 9 października 1999 r. tytuł honorowego obywatela gminy Sierakowice.

W związku z piątą rocznicą śmierci ks. Waltera Reiche powstała inicjatywa ufundowania tablicy pamiątkowej dla tak zasłużonej osoby. Do tej inicjatywy dołączają się również kombatanci, jako że niektórzy korzystali z posługi wyżej wspomnianego księdza.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że miejscem zawieszenia wspomnianej tablicy ma być kaplica cmentarna (grobowiec) rodziny Łaszewskich. Tam byłaby przechowywana skromna pamiątka po zasłużonym kapłanie i zacnym człowieku. Zasłużył się dla tutejszej ludności polskiej, choć sam był Niemcem i swojej narodowości nigdy się nie wyparł.

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy zaplanowano na 1 września br. Rozpocznie się ono mszą św. w kościele św. Marcina w Sierakowicach o godz. 11.00 Ma to być jeden z punktów programu obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, która przypada w roku przyszłym.

Zachęcamy wszystkich, którzy pamiętają ks. Reiche, a szczególnie kombatantów, do licznego udziału we wspomnianej uroczystości. Zapraszamy również młodzież, dla której wspomnienia sprzed prawie 70 lat mogą być wspaniałą lekcją historii. Kombatantom z odległych miejscowości naszej gminy władze pragną ułatwić dojazd na wspomnianą uroczystość. W tym celu należy się skontaktować z Zarządem Koła naszego Związku w terminie do połowy sierpnia br.

Józef Klasa
Sekretarz Koła ZKRPiBWP1. Więcej szczegółów: patrz wspomnienia ks. Waltera Reiche zamieszczone w „Wiadomościach Sierakowickich” od nr 3(70) z marca 1996 do nr 2(81) z lutego 1997 r.
2. Więcej szczegółów: patrz nr 10(113) „Wiadomości Sierakowickich” z października 1999 r.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt