24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Warsztaty ekologiczne w Wieżycy


Jak ratować jeziora?

Jeziora są skarbem Kaszub. Zanim wybudowano wodociągi i doprowadzono wodę do każdej posesji, czerpano wodę ze studni przydomowych, ale także z jezior. Spotykam osoby, które wspominają, że piło się wodę z jezior. Z niepokojem spoglądają dzisiaj na taflę jeziora pokrytą szarym kożuchem sinic. Strach w takiej wodzie się kąpać, nie mówiąc już o piciu. Sinice w jeziorach to zjawisko prawie powszechne. W okresie, kiedy sinice pojawiają się na wodzie, nie należy się kąpać. Sinice wywołują stany podgorączkowe, alergie a nawet zatrucia. Zarówno mieszkańcy Kaszub, jak i przedstawiciele władz samorządowych i rządowych mają świadomość, że bez podjęcia radykalnych kroków jeziorom grozi katastrofa ekologiczna. Dla regionu oznacza to nie tylko utratę cennych walorów przyrodniczych, ale co gorsza, utratę siły napędowej lokalnej gospodarki, m.in. przestaną przyjeżdżać turyści, wędkarze, kajakarze, miłośnicy przyrody. Dotychczas podejmowane programy na rzecz powstrzymywania degradacji jezior nie przyniosły oczekiwanych i widocznych efektów. Potrzebna jest wiedza i świadomość, że za stan wody w jeziorach odpowiada każdy, kto mieszka nad jeziorem lub chociaż chwilowo nad nim wypoczywa. O czystość jezior zmuszeni jesteśmy dbać wszyscy i każdy z nas.

W dniach 29 i 30 maja br. odbyły się w Wieżycy warsztaty poświęcone wypracowaniu planu działań na rzecz powstrzymania degradacji jezior Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Warsztaty organizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Kartuzach i Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Sanepidu, Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska, nauczyciele, pracownicy gmin i właściciele ośrodków wczasowych. Spotkanie miało charakter roboczy. Spotkanie się zakończyło, a pracy pozostało co niemiara. Wypracowane wnioski i przemyślenia należy wdrożyć w życie. Zaczynamy od kontroli posesji i uregulowania gospodarki nieczystościami płynnymi i odpadami. Gmina przygotowuje się do budowy kanalizacji. W pierwszej kolejności kanalizowane będą wsie i osiedla położone nad jeziorami. Prowadzony będzie monitoring najbardziej zagrożonych jezior. Czynimy starania, aby utworzyć pola namiotowe nad jeziorami.

Troszcząc się o jeziora należy pamiętać, że każdy z nas musi zabrać swoje śmieci znad jeziora, zlikwidować rurę ze ściekiem wpływającym do jeziora, ograniczyć nawożenie pól nad jeziorem, prowadzić racjonalną gospodarkę rybacką.
Maria Karolak

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt