24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Byliśmy na Ukrainie...


Ukraina, kraj, którego przeszłość nasycona była przemocą i długą historią krwawych walk o niezawisłość, 16 lat temu odzyskała niepodległość. Ta właśnie ziemia, a właściwie kilka bardzo ciekawych miejsc w tym kraju, było miejscem naszych wojaży w końcu marca. Z grupą uczniów gościliśmy w Chmielniku, mieście, z którym nasza szkoła współpracuje od zeszłego roku. Wyjazd grupy był kontynuacją projektu „Śladami naszych ojców”, który realizowaliśmy w lipcu 2007r. w naszym gimnazjum. Gościliśmy wówczas grupy młodzieży z Białorusi, Ukrainy i Litwy.

W tym roku kolejny etap projektu odbywał się na Ukrainie. Poznawaliśmy dziedzictwo kulturowe i historię Ukrainy, która, chociaż przez kilka wieków wspólna z historią Polski, jednak różnie przez nasze narody oceniana. Wystarczy przypomnieć postać Bogdana Chmielnickiego. Dla Ukrainy jest on bohaterem narodowym, a dla Polaków zawadiaką utrwalonym na kartach powieści „Ogniem i mieczem” H. Sienkiewicza.

Przez wieki Ukraińcy postrzegani byli przez Rosjan i Polaków jako Małorusini i jako tacy mieli zakaz uczenia się i publikowania we własnym języku (język ukraiński traktowany był jako dialekt rosyjski). Najcięższe represje narodu ukraińskiego przypadają na czasy stalinowskiego Związku Radzieckiego. 9 mln ludzi zginęło wówczas z głodu. Również czasy II wojny światowej oraz okres powojenny obfitował w konflikty polsko-ukraińskie. Według różnych szacunków zginęło wtedy kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców i Polaków. Ta trudna wspólna przeszłość pojawiła się w naszych rozmowach z bardzo gościnnymi mieszkańcami Chmielnika. Zacytujemy tutaj wypowiedź przewodniczki po zabytkach Kamieńca Podolskiego, z którą całkowicie się zgadzamy: „Żadna matka, czy to Polka, czy Ukrainka nie chce, aby jej dziecko ginęło na jakiejkolwiek wojnie i dlatego powinniśmy robić wszystko, aby świat był wolny od konfliktów zbrojnych”. Te słowa w sposób niezwykle istotny podkreśliły cele naszej wymiany – kształtowanie postaw tolerancji i przeciwdziałanie rasizmowi i ksenofobii. Uświadomiliśmy sobie, że nawet o bolesnej przeszłości powinniśmy rozmawiać i nie powinno to stanowić przeszkody w nawiązywaniu kontaktów między narodami. I właśnie wspólna praca i zabawa sprzyjają atmosferze budowania wspólnej bezpiecznej Europy. Te myśli towarzyszyły nam podczas przemierzania bezkresnych stepów ukraińskich. Sanatoria Chmielnika, muzea Winnicy, twierdze w Kamieńcu Podolskim i Chocimiu, Lwów - to miejsca, które poznaliśmy w czasie pobytu. Ujęła nas gościnność i życzliwość gospodarzy – władz Chmielnika, dyrekcji i nauczycieli Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 4 w Chmielniku oraz rodzin, u których mieszkaliśmy. Nasza młodzież już planuje działania, które w przyszłości doprowadzą do ponownego spotkania. Zawiązały się znajomości i przyjaźnie, co było głównym celem naszych działań.


Anna Andryskowska, Danuta Wereda, Iwona Andraszewicz, Krzysztof Andryskowski

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt