24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

IX Przegląd Teatrów Szkolnych "Kaszëbskô Bina"


Sześć grup teatralnych zaprezentowało spektakle przed sierakowicką publicznością 30 marca podczas IX Przeglądu Teatrów Szkolnych Kaszëbskô Bina. Jak co roku młodzi aktorzy walczyli o Złotą Maskę i nagrodę pieniężną.

Regulamin Przeglądu zakłada, że tematyka przedstawień jest dowolna, warunkiem jest wystawianie ich w języku kaszubskim. Widzowie mogli obejrzeć zatem kaszubską wersję Kopciuszka zaprezentowaną przez grupę Remus ze Szkoły Podstawowej w Puzdrowie i sztukę „Roczëzna” w wykonaniu Dobrich Drëchów z Załakowa. Występujące po raz pierwszy na scenie Marzëbiónczi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Mała Szkoła w Szopie przedstawiły widowisko „Redunka” oparte na przekazach ludowych zaczerpniętych ze „Słownika” ks. Bernarda Sychty. Świetliki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach wystąpiły z przedstawieniem „Zaczarzoné krëczi” w autorskim opracowaniu opiekunki grupy Gabrieli Jankowskiej. Natomiast dwa teatry szkolne zagrały taką samą sztukę zatytułowaną „Diabelsczé zelsko”. Były to znane sierakowickiej publiczności Wicherki z Kamienicy Szlacheckiej oraz Drësze z Miszewa.

Zmagania młodych aktorów oceniała komisja, w której zasiedli: ks. Jarosław Dunajski – proboszcz tuchlińskiej parafii, Renata Peplinska – specjalista ds. oświaty Zarządu Głównego ZKP i Tomasz Fopke – poeta i kompozytor. Po obejrzeniu wszystkich spektakli i zapewne burzliwych obradach przyszedł moment na wręczenie nagród. Główną nagrodę, czyli wspomnianą Złotą Maskę, która w tym roku przybrała postać Remusa z taczką wypełnioną książkami, odebrały Świetliki z Kartuz. Grupa otrzymała także nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł ufundowaną przez starostę kartuskiego. Komisja przyznała także nagrody indywidualne dla Marii Wenzel ze Świetlików i Patrycji Miotk z Wicherków. Nagrodę specjalną przewodniczącego jury, ks. J.Dunajskiego, otrzymała załoga piekła teatru Wicherki za grupową kreację aktorską.

A.K.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt