24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Spotkania opłatkowe

„Choć tyle żalu w nas
i gniew uśpiony trwa
przekażmy sobie znak pokoju
przekażmy sobie znak”

Tegoroczny czas Adwentu obfitował w liczne spotkania opłatkowe, które już na stałe wpisały się w czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Organizowały je szkoły, zakłady pracy, instytucje, stowarzyszenia, organizacje świeckie, parafialne, grupy modlitewne.
Odświętny nastrój nadawała tym spotkaniom dekoracja stołów – świece, stroiki, opłatek, i muzyka – śpiewane lub odtwarzane pieśni adwentowe połączone z kolędami. Podczas spotkań opłatkowych obdarowujemy każdą osobę najszczerszymi i najpiękniejszymi życzeniami. Może bliskość i spontaniczność cechująca te chwile nadaje im niepowtarzalny klimat i urok. Dają one okazję do powiedzenia słów, może zbyt wielkich i pompatycznych, aby powtarzać je codziennie, do wyrażenia radości z obecności drugiej osoby w moim życiu, do uścisku, na który nie potrafimy zdobyć się na co dzień, do niepowtarzalnych spotkań z ludźmi, których może spotykamy zbyt rzadko; do serdeczniejszego spojrzenia na kogoś, kogo mijaliśmy do tej pory obojętnie, a nawet do bardziej prozaicznych czynności, jak wymiana przepisów kulinarnych na wigilijną wieczerzę. Choć rozlegają się nieśmiałe głosy krytyczne o nadmiarze tych spotkań, o ich zbyt odświętnym charakterze, przytłumiającym adwentowe wyciszenie - to ilość i jakość spotkań opłatkowych nie maleje.
Jedno z bardziej licznych spotkań odbyło się w siedzibie SPON-u.
Gdy codzienność zawładnie naszym życiem, gdy przyjdzie monotonia dni powszednich, gdy zabraknie dla najbliższych ciepłych słów, a niejeden świt powróci zwątpień mgłą, brzemieniem spraw i trosk, to gdzieś na dnie serca zabłyśnie iskra wigilijnego ciepła, opłatkowej serdeczności – i zrodzi się siła, moc do uśmiechu i do pogody ducha. W tym szczególnym czasie życzeń świątecznych słowa nabierają magicznej mocy, a uśmiech jaśnieje blaskiem gwiazdy betlejemskiej w szarych chwilach codzienności. Dlatego spotkania opłatkowe muszą się odbywać. Wierzę, że świat będzie piękniejszy i szczęśliwszy, gdy z wielu życzeń choćby tylko znikoma ich część się spełnia. Więc warto składać życzenia.
M. Karolak

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt