24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Sport


Tenis stołowy

Tenis stołowy jest o tyle piękną dziedziną sportu, że uprawiać go mogą zarówno starsi jak i młodsi, uzdolnieni i nieco mniej zdolni, amatorzy i profesjonaliści - jednym słowem: wszyscy! Wystarczy odrobina ambicji, samozaparcia i pasji.
Właśnie dzięki tym cechom kilku pasjonatom tenisa udało się w naszym środowisku wynieść ten sport niemalże na ołtarze! Takie osoby jak Przemysław Łagosz, Ryszard Dejk czy Marek Wesołowski spowodowały, że tenisem interesuje się bardzo szerokie grono jego sympatyków. Namacalnym tego dowodem jest frekwencja na corocznie organizowanym cyklu turniejów tenisowych.
Dziś można pokusić się o stwierdzenie, że tenis stołowy, obok piłki nożnej i siatkówki, to dominująca dziedzina sportu nie tylko w Gminnym Klubie Sportowym "Sierakowice", ale i całej gminie.
Efektem ogromnej popularyzacji tego sportu było zgłoszenie do IV ligi tenisowej w sierpniu 2002 roku zespołu GKS "Sierakowice". Drużynę tę reprezentowali następujący zawodnicy: Ryszard Dejk, Rafał Langa, Arkadiusz Langa, Daniel Laskowski, Marcin Sadowski, Piotr Wandtke i Sławomir Brzeski. Trenerem zespołu jest zawodnik pierwszoligowego MRKS-u Gdańsk pan Paweł Michna. V miejsce w grupie liczącej siedem drużyn to może nie rewelacyjne osiągnięcie, jednak na debiutanta wystarczająco wysokie, by pokusić się o pozytywną ocenę tego wyniku. W tym miejscu trzeba wspomnieć o panu Ryszardzie Dejk, który odnosząc 19 zwycięstw w całym sezonie dał przykład młodym, ambitnym adeptom tenisa. Cieszy fakt, że w ślady pana Rysia poszedł już Arkadiusz Langa, który okazał się drugą siłą drużyny, odnosząc 15 zwycięstw w lidze. Nas działaczy cieszą szczególnie ambitne plany zawodników, którzy w przyszłym sezonie zapowiadają walkę o najwyższe lokaty. Z całą pewnością zawodnikom pomoże w tym zagorzały kibic i sponsor tenisa - notabene wciąż czynnie uprawiający ten sport - pan Bronisław Lis. Nietrudno uwierzyć w plany zespołu, gdyż rzeczywiœcie za ogromem ambicji kryje się ciężka, systematyczna praca całego kolektywu. Od nowego sezonu planujemy również zgłosić drużynę młodzieżową, którą opiekowałby się instruktor tenisa stołowego pan Ryszard Dejk.
Uwieńczeniem tenisowych zmagań dla wielu zawodników, działaczy i kibiców był zorganizowany przez Gminny Klub Sportowy "Sierakowice" turniej podsumowujący TOP-16. Pomysłodawcą i sponsorem turnieju był pan Bronisław Lis - właściciel zakładu przetwórstwa mięsnego w Sierakowicach. Turniej ten był okazją dla zawodników - finalistów i stałych uczestników wszystkich edycji do kolejnego spotkania się przy pingpongowych stołach. Z jednej strony zabawa i aktywne wypełnienie swego wolnego czasu, z drugiej strony zaś zacięta, sportowa rywalizacja poszczególnych zawodników.
Pierwotne limity - po 16 zawodników w dwóch kategoriach (mężczyźni do 30 lat, mężczyźni powyżej 30 lat) trzeba było szybko zweryfikować. Powodem było oczywiście ogromne zainteresowanie. Organizatorzy postanowili nie pominąć nikogo, kto tworzył poprzednie edycje spotkań z celuloidową piłeczką. W efekcie do pierwszej kategorii zaproszono 29 zawodników, do drugiej zaś 18.
Dzięki przyjęciu zaproszenia przez wiceministra edukacji narodowej i sportu dr Adama Giersza ranga tego turnieju została podniesiona. Dla zawodników najważniejsza była oczywiście rywalizacja. Poziom sportowy imprezy poszedł w parze z poziomem organizacyjnym. To tylko dodało kolejnego smaczku temu jakże pięknemu turniejowi. W finale mężczyzn powyżej 30 lat naprzeciw siebie tym razem stanęli Sławomir Brzeski i Rafał Czaja. Finał dla tego pierwszego był przysłowiowym postawieniem kropki nad "i" - zwycięstwo w tym meczu, jak i całym turnieju, choć nie przyszło łatwo, pan Sławek odniósł zasłużenie. W drugim wielkim finale spotkali się Arkadiusz Langa i Piotr Wandtke - odwieczni rywale z wielu turniejów tenisowych. Tym razem zwycięstwo odniósł ten pierwszy.
Po turnieju odbyło się uroczyste wręczenie statuetek i dyplomów, a także nagród rzeczowych najlepszym z najlepszych. Wyróżnieni zostali zawodnicy, którym w trudnych bojach udało się wywalczyć miejsce w pierwszej szóstce. Statuetki i dyplomy wręczał pan wiceminister Adam Giersz, natomiast nagrody rzeczowe - torby tenisowe i pokrowce wójt gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela. Puchary dla I miejsc w obu kategoriach ufundował również Głos Wybrzeża, a dekoracji dokonał Zbigniew Żukowski. Wszystkie nagrody ufundował pan Bronisław Lis.
Turniej był też znakomitą okazją, by podziękować najbardziej zagorzałym sympatykom tenisa, ludziom, bez których trudno wyobrazić sobie tak dynamiczny rozwój tej dyscypliny w naszej gminie. Minister sportu Adam Giersz wyróżnił ich poprzez wręczenie pamiątkowych statuetek: Przemysławowi Łagosz za perfekcyjną organizację corocznego cyklu turniejów tenisa stołowego oraz popularyzację tej dyscypliny sportu w gminie, Markowi Wesołowskiemu za propagowanie tenisa stołowego w gminie oraz coroczne solidne przygotowanie szerokiej kadry zawodniczej reprezentującej Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej również na szczeblu wojewódzkim, Bronisławowi Lis zasponsorowanie sportu w gminie.
Krzysztof Kolke

Nasi mieszkańcy w XXVII Biegu Piastów

Mieszkańcy naszej gminy: Karol Reclaw i Emil Stenka z Sierakowic oraz Michał Myszk z Tuchlina wzięli udział w największej w Polsce masowej imprezie narciarskiej - XXVII Biegu Piastów i Mistrzostwach Polski w maratonie narciarskim.
Duży sukces osiągnął Michał Myszk, bo zdobył 5 miejsce w skrótach na dystansie 10 km i dojechał do mety z czasem 00:56;13,9 (ten dystans ukończyło 282 narciarzy). Emil Stenka w skrócie na dystans 23 km uzyskał 55 miejsce z czasem 1:37;28,8 (ten bieg ukończyło 545 narciarzy). Natomiast Karol Reclaw uczestniczył w biegu na dystansie 25 km techniką dowolna i zdobył 174 miejsce z czasem1:25;40,5 (zawody ukończyło 373 narciarzy).
Nasi narciarze są członkami Klubu Sportowego "Ski-Mechanik", który działa przy Zespole Szkół Technicznych w Kartuzach. W tym roku mieli możliwość, dzięki pomocy materialnej z naszej gminy, wziąć udział w obozie sportowym w Szklarskiej Porębie. Oprócz udziału w zawodach i treningach na świetnie przygotowanych trasach narciarskich w Jakuszycach uczestniczyli również w wycieczkach krajoznawczych w pobliskim Harachowie i przy wodospadzie na rzece Szklarka.
środki, które przyznała gmina, były w połowie przeznaczone na pokrycie kosztów organizacji obozu sportowego, a w drugiej połowie na wyżywienie naszych zawodników. W imieniu Uczniowskiego Klubu Sportowego "Ski-Mechanik" za pomoc materialną podziękował prezes Klubu Andrzej Marchewicz i sekretarz Klubu Janusz Meissner.
My ze swej strony serdecznie gratulujemy młodym zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów na trasach narciarskich.
D.N.


Bat zwycięski

Już po raz piąty odbył się kolejny siatkarski turniej o puchar Prezesa Gminnego Klubu Sportowego "SIERAKOWICE". W tegorocznej edycji wzięło udział sześć zespołów: Żurawie Gowidlino, Wichrowe Wzgórza (zeszłoroczny triumfator turnieju), Gimnazjum Sierakowice, które stanowiły grupę A, oraz BAT Gowidlino, Niedłwiad Gowidlino i Waleczne Kaczory, tworzące grupę B. Nowicjuszem w tym gronie był zespół reprezentujący nauczycieli Gimnazjum w Sierakowicach, który wyróżniał się nie tylko okolicznościowymi strojami, ale również niezłym poziomem gry. Formułą turnieju jest, że zespoły są tworzone wyłącznie z amatorów, wywodzących się z gminy Sierakowice, a do gry dopuszcza się w jednakowym stopniu przedstawicieli obu płci, co niewątpliwie uatrakcyjnia zawody.
Zdaniem głównego organizatora Mirosława Senwickiego z roku na rok poziom zawodów wyraŸnie się podnosi, przez co siatkarskie zmagania stają się bardziej atrakcyjne. Po osiągniętych wynikach można mówić o wyrównanym poziomie poszczególnych zespołów.
W tegorocznym finale spotkały się niewątpliwie dwie najlepsze ekipy i tym razem, po zaciętej grze, zespół BAT Gowidlino pokonał zeszłorocznego mistrza Wichrowe Wzgórza w stosunku 3:2.Wspaniała walka o każdy punkt. Jednak zwyciężyła młodość, wigor i idealna koncentracja nieomal w każdym fragmencie meczu, co zadecydowało o końcowym rezultacie finału.
Najwszechstronniejszym uczestnikiem turnieju okazała się zawodniczka zespołu Żurawie Gowidlino Jolanta Dyszer i bynajmniej nie chodziło w tym wyróżnieniu tylko o urodę. Dekoracji zwycięzców dokonał z-ca Prezesa GKS Sierakowice Krzysztof Kolke, który wręczył najlepszym okolicznościowe medale i puchary.
Mirosław Senwicki


Kolejny sukces sportowy

17 marca 2003 r. odbył się w Przodkowie Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Chłopców. W zawodach wzięły udział reprezentacje pięciu szkół z powiatu kartuskiego. Rozgrywki przeprowadzono systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów (każdy set po25 pkt.).
Reprezentacja naszej szkoły, w składzie: Andrzej Konkel - kapitan, Krzysztof Majna, Karol Klawikowski, Krystian Gneba, Zbigniew Bulczak i Rafał Głodowski, po wspaniałej walce straciła tylko jednego seta w całym turnieju. Zajęła I miejsce i tym samym obroniła tytuł Mistrza Powiatu Kartuskiego z poprzedniego roku. Następstwem tego sukcesu jest prawo reprezentowania naszego powiatu w półfinałach wojewódzkich, które odbędą się w Pucku.
A. Hewelt

Wieści piłkarskie

Ostatnie wyniki meczów piłkarskich:
Start Mrzezino - GKS Sierakowice 0:1 (ligowy)
GKS Sierakowice - Huragan Przodkowo 0:1 (ligowy)
Kaszuby Połchowo - GKS Sierakowice 0:3 (towarzyski)
GKS Sierakowice - Cartusia Kartuzy 2:5 (pucharowy)
W dalszym ciągu nie wiedzie się naszemu zespołowi w rozgrywkach ligi okręgowej rundy wiosennej. Warunki pogodowe pozwoliły w mijającym miesiącu na rozegranie tylko dwóch meczów. W pierwszym z nich pokonaliśmy na wyjeździe w Mrzezinie miejscowy Start 1:0 i raczej uczciwie trzeba przyznać, że formą nie zaimponowaliśmy.Potwierdzeniem słabej formy była porażka, która zawstydza, bo poniesiona była na własnym stadionie, aczkolwiek z zespołem nieobliczalnym - Huraganem Przodkowo. W piłce nożnej nie zawsze końcowy wynik odzwierciedla to, co dzieje się na boisku, ale w tym przypadku porażka jak najbardziej zasłużona, a boli to, że odniesiona po bardzo mizernej i beznadziejnej postawie całego zespołu. Znacznie lepiej wiedzie nam się z zespołami z wyższych klas.
Niespodziewane pogorszenie pogody przyczyniło się do odwołania wielu meczów, co spowodowało, że udaliśmy się do Połchowa na mecz towarzyski z tamtejszymi Kaszubami, który to zespół występuje w IV lidze, i niespodziewanie bardzo gładko wygraliśmy 3:0, co nas jako działaczy bardzo radowało i jednocześnie zastanawiało, dlaczego taka metamorfoza.
Bezpośrednio przed świętami wielkanocnymi, czyli w sobotę, rozegraliśmy mecz V rundy Pucharu Polski szczebla regionalnego i przegraliśmy to spotkanie z Cartusią Kartuzy 2:5, tracąc dwie bramki w doliczonym czasie gry. W meczach pucharowych już tak bywa, że albo remisuje się, w tym przypadku byłoby to 3:3, albo przegrywa większą różnicą bramek. Tym razem, niestety, nam się nie udało.
Co prawda przed nami jeszcze 10 spotkań ligowych, zatem zdobyć można jeszcze 30 pkt. i należy mieć kibicowską nadzieję, że zespół się przebudzi i wróci do jesiennej formy.
W najbliższym czasie rozegramy następujące mecze:
26.04.2003 R. (sobota) z KS Żukowo mecz w Żukowie godz. 16:00
01.05.2003 r. (czwartek) z Orzeł Trąbki Wielkie w Sierakowicach godz. 14:00
04.05.2003 r.(niedziela) z Polonią Gdańsk w Gdańsku, godz. 12:00
07.05.2003 r.(œroda) z Olimpią Osowa w Gdańsku Osowa o godz. 17:00
11.05.2003 r. (niedziela) z Orkanem Rumia w Sierakowicach o godz. 14:00
17.05.2003 r. (sobota) z GTS Kolbudami w Pszczółkach o godz. 16:00
Tadeusz Wesółka

Piłkarski majowy puchar wójta Sierakowic

Na 3 maja 2003 r. wyznaczono datę turnieju piki nożnej o puchar wójta Tadeusza Kobieli. W turnieju wezmą udział trzy zespoły: TEAM Adama Giersza, H.E.W Hamburg (zespół polonii hamburskiej) oraz reprezentanci gospodarzy GKS Sierakowice.
Zawody przeznaczone są dla mężczyzn, którzy ukończyli już 35 lat, czyli piłkarscy oldboye. Wg wstępnie przyjętego regulaminu rozegrane zostaną trzy mecze wszystkie w czasie 2 x 20min. Początek zawodów przewidziano na godz. 15.00. Swoją obecnością zaszczyci nas obecny minister sportu dr Adam Giersz, który ostatnio gościł w Sierakowicach na podsumowaniu sezonu tenisowego.
Program turnieju :
15.00 H.E.W HAMBURG - TEAM A.GIERSZA
16.00 GKS 00 SIERAKOWICE - H.E.W. HAMBURG
17.00 TEAM 0 A.GIERSZA - GKS SIERAKOWICE
W turnieju zapowiedziało swój udział wiele osobistości sportu i polityki nie tylko szczebla lokalnego.
Tadeusz Wesółka

Gminne Igrzyska Młodzieży

IV Igrzyska Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych odbędą się w tym roku w dniach 09 - 11.06.2003 r.
Rozpoczęcie młodzieżowego święta sportu gminnego, jakim niewątpliwie są te Igrzyska, nastąpi wcześniej niż zapowiadano z uwagi na szybsze zakończenie roku szkolnego. Regulamin zawodów zasadniczo się nie zmienia i mamy nadzieję, że impreza będzie cieszyć się podobnym zainteresowaniem jak w latach poprzednich.
Z początkiem maja prześlemy do poszczególnych szkół szczegółowy program igrzysk. Życzymy udanych przygotowań.
Zarząd GKS "SIERAKOWICE"

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt