24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Wiadomości ze szkół


„Mów poprawnie i pięknie. Świadomie korzystaj z zasobu leksykalnego języka polskiego”

Pod takim hasłem 6 marca w ZSP w Sierakowicach odbył się Konkurs Wiedzy o Języku Polskim. Zainteresowani uczniowie stanęli w rywalizacji o tytuł: „Znawcy i miłośnika języka polskiego”. Konkurs zorganizowano w celu uświetnienia Dnia Języka Ojczystego (przypadającego corocznie 21 lutego) oraz popularyzacji wiedzy o języku polskim.

Pytania w teście dotyczyły znajomości leksyki (słownictwa) języka polskiego, a w szczególności – słownictwa ogólnego i specjalnego, treści i zakresu znaczeniowego wyrazu, a także barwy uczuciowej oraz znaczenia właściwego i przenośnego wyrazu. Pytania dotyczyły wyrazów: wieloznacznych, bliskoznacznych, o znaczeniu przeciwnym, zapożyczonych oraz archaizmów, neologizmów i związków frazeologicznych.

W zmaganiach konkursowych wzięło udział 54 uczniów z różnych klas. Konkurs przygotowały i przeprowadziły Ewa Szlaga-Ortmann i Mariola Milewczyk.

Poziom konkursu był wysoki i wyrównany, zaś różnice w ilości uzyskanych punktów w czołówce minimalne. Najwyższą ilość punktów i jednocześnie tytuł „Znawcy i miłośnika języka polskiego” otrzymali: Edmund Witt i Magdalena Reclaf z kl. III LO i Dominika Woźniak z kl. I LO, którzy zdobyli identyczną ilość punktów (42,5 na 45 możliwych do zdobycia). Drugie miejsce zajął Mateusz Holk-Łebiński z kl. I LO z wynikiem 42 pkt., a trzecie Anna Bulczak z kl. II LO – 41,5 pkt. Pozostałe wyniki przedstawiają się następująco: Anna Michalak z kl. II LO - 41 pkt. – czwarte miejsce, a piąte Jolanta Drywa i Dagmara Kolka z kl. II LO i z I LO Ewelina Szyca – z wynikiem 40,5 pkt. Wyróżniła się także Angelina Labuda z kl. II LO zajmując szóstą lokatę z wynikiem 40 pkt.

M. Mielewczyk

Przywitali wiosnę

Uczniowie z klasy II TA z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zorganizowali, pod kierownictwem Witolda Kotlengi, szkolny konkurs na najpiękniejszą Marzannę. Każda z klas, z wyjątkiem klas maturalnych, miała za zadanie przygotować kukłę, której wielkość nie miała przekraczać 50 cm. Wykonane przez uczniów prace oceniała komisja złożona z nauczycieli.

Pierwszego dnia wiosny uczniowie przemaszerowali ulicami Sierakowic z wykonanymi przez siebie Marzannami witając w ten sposób wiosnę. Po powrocie do szkoły nastąpiło ogłoszenie wyników. I tak: pierwsze miejsce zajęła kl. II LO, drugie – I WZ, a trzecie – kl. II TA.


Wiosna w Unii Europejskiej

Pod takim hasłem odbyło się powitanie wiosny w Szkole Podstawowej w Mojuszu. Każda z klas zaprezentowała najbardziej charakterystyczne cechy kilku europejskich krajów – Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji oraz Niemiec i Holandii.

Dzieci znakomicie przedstawiły te najbardziej specyficzne cechy danego państwa. I tak np. Wielka Brytania to królowa Elżbieta II, zwyczaj picia herbaty o 17.00 i deszczowa pogoda.

Każdy z tych krajów posiada odmienną kulturę, zwyczaje, a także specyficzną kuchnię. Znany jest z niepowtarzalnych zabytków i twórców – malarzy, rzeźbiarzy, muzyków itp. Ludzie tam mieszkający mówią różnymi językami. Ale to nie przeszkadza nam żyć w zjednoczonej Europie i poznawać się nawzajem.

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt