24 marca 2017 , Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
 
W aktualnym numerze:
  Wiadomości Sierakowickie -> Czytaj archiwalny numer 2 z dnia 2017-02-01
 


 

Wiadomości ze szkół


Samorząd terytorialny… w powiecie
19 marca 2008 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach – Andrzej Hinca, Mateusz Kuczkowski i Marcin Lange z kl. I LO oraz Mateusz Bulczak z kl. I LP wraz z opiekunem Anitą Labuda - udali się na trzecią edycję Pomorskiego Konkursu o Samorządzie Terytorialnym, który miał miejsce w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kartuzach. Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą, szczególnie Mateusz Kuczkowski, który uplasował się na 11 miejscu. Dodajmy, że w konkursie wzięło udział 21 uczestników.
Test konkursowy zawierał pytania z poziomu klasy trzeciej szkoły ponadgimnazjalnej. Uczestnikom konkursu należą się szczególne słowa podziwu i uznania, są bowiem uczniami klas pierwszych, a wykazali się tam rozległą wiedzą na temat samorządu terytorialnego.
Uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia za rok.
Anita Labuda

Olimpiada języka angielskiego
Dnia 20 lutego 2008 roku w ZSP w Sierakowicach odbył się szkolny etap IV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego.
Wzięło w niej udział 6 uczniów w tym: 5 z II klasy LO (Ewelina Szyca, Mateusz Holk-Łebiński, Katarzyna Itrich, Joanna Szymanowska i Marcin Dyszer) oraz jedna z klasy III LP (Natalia Labuda).
Olimpiada nie należała do łatwych. Polegała na rozwiązaniu siedmiu zadań, w których uczniowie musieli wykazać się sporymi umiejętnościami.
Szkolny etap olimpiady wygrała Katarzyna Itrich. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Dyszer, zaś na trzecim Joanna Szymanowska. Laureaci są uczniami klasy II LO, co może świadczyć o umiłowaniu tego przedmiotu w tej klasie.
Joanna Szymanowska z kl. II LO

Akademia 2008
Tłumy zainteresowanych wypełniły halę Targów Edukacyjnych ,,Akademia 2008” w Gdańsku w dniach 10-12 marca. Już pierwszego dnia wzięli w nich udział uczniowie klas: III Liceum Ogólnokształcącego i IV Technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach.
Oprawę tegorocznych targów stanowiły liczne wykłady, np. dotyczący tworzenia serwisów www w środowisku ,,Ruby on Rails”. Organizatorzy zapewnili młodzieży liczne atrakcje, do których należało spotkanie z rektorami szkół wyższych. Wiele emocji wzbudziło zwiedzanie Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, składającej się z aż siedmiu specjalistycznych bibliotek i mogącej pomieścić około 700 tys. woluminów. Niewątpliwie niezapomniane wrażenia wywolało także obejrzenie pracowni fizycznej Uniwersytetu Gdańskiego wraz z jej bogatym wyposażeniem.
W ostatnim dniu targów do Gdańska wybrały się również zachęcone opowieściami kolegów klasy III i II Liceum Profilowanego. Miały one okazję zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną różnych szkół wyższych oraz policealnych. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się stoiska oferujące degustację kaszubskich ,,skwarek”, masaż relaksacyjny, czy profesjonalny makijaż. Niektórzy uczniowie wzięli też udział w zorganizowanym w ramach targów konkursie matematycznym.
Celem Targów ,,Akademia 2008” było zapoznanie młodzieży z tegorocznymi ofertami edukacyjnymi różnych uczelni. Skierowane są one w szczególności do maturzystów, przed którymi już dziś stoi konieczność podjęcia jednej z najważniejszych decyzji, związanej z dalszą nauką.
Z pewnością Targi Edukacyjne dostarczyły maturzystom informacji o możliwościach kontynuowania nauki, zachęciły do dalszego kształcenia i pomogą dokonać im samych trafnych wyborów.

Natalia Labuda z kl. III LP

Wieki średnie- na poziomie
Dnia 29 lutego 2008 roku odbyła się II Olimpiada Mediewistyczna. W tym roku po raz pierwszy naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy III Liceum Ogólnokształcącego: Sabina Miszk i Anna Bulczak. Eliminacje międzyszkolne odbyły się w Gdańskim Liceum Autonomicznym, gdzie uczestniczki udały się z opiekunem - panią Anitą Labuda.
Ogółem w całej Polsce w tym konkursie udział wzięło 487 uczniów. Pytania konkursowe obejmowały rozszerzony zakres wiedzy z historii powszechnej i historii Polski okresu średniowiecza. Pomimo ostrej rywalizacji konkurs upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze. Zapraszamy wszystkich miłośników historii do uczestnictwa w rywalizacji w przyszłym roku.
Warto dodać, że laureaci i finaliści Olimpiady Mediewistycznej uzyskują prawo do zwolnienia z procedury rekrutacyjnej na kierunek historia na Uniwersytecie Gdańskim.

Sabina Miszk i Anna Bulczak z kl. III LO

Wystarczyło pokazać im język

W lutym bieżącego roku polskie Wyższe Szkoły Bankowe ogłosiły start VIII edycji konkursu „Pokaż nam język”. Zmagania miały wyłonić ucznia szkoły ponadgimnazjalnej, który najlepiej zna język i kulturę w wybranych przez siebie krajach europejskich: niemiecko-, angielsko- lub francuskojęzycznych. Główną nagrodą, jak co roku, był indeks do jednego z wydziałów Wyższej Szkoły Bankowej. W naszym przypadku Gdańskiej WSB. Pozostałe nagrody, również bardzo atrakcyjne, to m.in.: kursy językowe i multimedia.
Pierwszy etap konkursu przeprowadzano w szkole macierzystej. W ZSP w Sierakowicach odbyły się eliminacje tylko do części niemieckiej. Dwie osoby z najlepszymi wynikami zgłoszono do Finału Regionalnego, który odbył się 27 marca 2008 r. w budynku Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Uczennice Natalia Labuda i Jolanta Drywa wraz z opiekunem, panią Anną Brzeską, udały się tam, aby reprezentować naszą szkołę.
Ze zgłoszonych ponad 160 osób, na Finał Regionalny przybyło około 120 osób. Zaraz po rejestracji i oficjalnym otwarciu, o godzinie 10.15 rozpoczął się test. Zagadnienia dotyczyły niemalże wszystkich działów niemieckiej gramatyki oraz przysłów, powiedzeń i zwrotów z języka codziennego. Ponadto należało być dobrze przygotowanym z wiedzy o wszystkich krajach niemieckojęzycznych, jak i o poszczególnych landach i miastach w Niemczech. Wszystkie pytania były w języku niemieckim.
Po teście zaproponowano uczestnikom udział w bardzo interesujących wykładach. Do wyboru: „JA - czyli jak wypromować i dbać o wizerunek najlepszej marki świata”, czy też „Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym” – oba prowadzone przez wykładowców WSB.
O godz. 13.00 znane już były wyniki konkursu. Natalia znalazła się w pierwszej trzydziestce, a Jola w pierwszej sześćdziesiątce. Pierwsza piątka finalistów przeprowadziła na oczach widzów dyskusję w języku niemieckim. Dotyczyła ona różnych tradycji i europejskich wartości. Około godziny 14.00 wręczono zwycięzcom nagrody i dyplomy.
Pomimo iż nasze reprezentantki nie zajęły czołowych miejsc w konkursie, są zadowolone z samego udziału. Jest to bowiem turniej językowy na bardzo wysokim poziomie i samo uczestniczenie w tych zmaganiach było bardzo ciekawym przeżyciem.

Jolanta Drywa

Wersja do druku
Wyślij znajomemu

 

 
  Czytaj - Archiwum - Komentarze - Księga Gości - Kontakt
Wiadomosci Sierakowickie - R-net 2003
 
Czytaj Archiwum Komentarze Księga gości Kontakt