|
|
|
Zarząd ZK-P informuje o konkursowych wynikach
Poznawaj swoją małą tatczëznę – ojczyznę – to główny cel ogło-szonych przez Zarząd oddziału sierakowickiego ZK-P dwóch konkursów. Pierwszy dotyczył wiedzy o Kaszubach, drugi bożonarodzeniowej kartki świątecznej z życzeniami w języku kaszubskim. O udział w tych konkursach prosiliśmy przede wszystkim dzieci i młodzież. Z wielką satysfakcją informujemy, że oba konkursy zainteresowały ogromną ilość uczestników, szczególnie konkurs na bożonarodzeniową kartkę, o czym świadczy niżej podana liczba prac, jaka wpłynęła na adres Zarządu.
Już w tym miejscu pragniemy podziękować nauczycielom-opiekunom za zaangażowanie i propagowanie idei poznawania swojego regionu, bo to pod ich kierunkiem tak wielka rzesza przystąpiła do udziału w obu konkursach. W tym przypadku i ilość, i jakość świadczy o zaangażowaniu uczestników w poznawanie swojego regionu – naszej kaszubskiej tradycji, tak bogatej i różnorodnej. Raz jeszcze – szkólnym i uczăstnikom – dzăka.
Konkurs Wiedzy o Regionie obejmował dzieci kl. IV – VI oraz młodzież gimnazjum. Eliminacje szkolne wytypowały uczestników do konkursu gminnego, który odbył się 22 listopada w bardzo gościnnym Gimnazjum w Sierakowicach (dzięki Dyrekcji tej placówki). Szkoły podstawowe były reprezentowane przez uczestników z Szopy, Lisich Jam, Tuchlina, Mojusza i Gowidlina, natomiast młodzież reprezentowały Gimnazjum w Sierakowicach i Gowidlinie. W młodszej kategorii startowało 15 uczestników, gimnazjum reprezentowało 8 uczniów. Gminny konkurs miał formę testu, zredagowanego przez członków komisji powołanej przez Zarząd ZK-P. W skład jej weszli: Danuta Pioch, Janina Benkowska, Barbara Klawikowska. Test obejmował zagadnienia dotyczące historii regionu, jego geografii, kultury, literatury, zabytków, zwyczajów (te elementy są przecież wyróżnikami Kaszub). Ilość zdobytych punktów zadecydowała o lokacie poszczególnych uczestników. Prace były kodowane. Maksymalna ilość pkt. – 50
Oto wyniki:
Szkoły Podstawowe:
1. Bartłomiej Rejter z Mojusza – 47 pkt.
2. Wioleta Szynszecka z Szopy – 41 pkt.
3. Paulina Kulwikowska z Tuchlina – 40,5 pkt.
4. Weronika Woźniak z Lisich Jam – 40,5 pkt.
Gimnazjum:
1. Katarzyna Damaszk – Gowidlino – 42 pkt.
2. Mateusz Gojtowski – Sierakowice – 35,5 pkt.
3. Paweł Młyński – Sierakowice – 35 pkt.
W obecności władz Zrzeszenia o/ZKP – prezesa Tadeusza Biegusa, członków Zarządu, dyrekcji Gimnazjum, opiekunów poszczególnych uczestników i fotoreportera ogłoszono powyższe wyniki.
Zarząd o/ZKP ustalił, że nagrody (rzeczowe) dla zwycięzców i wszystkich uczestników konkursów zostaną, po uprzednim ustaleniu terminów, wręczone przez członków Zarządu ZK-P przy udziale społeczności uczniowskiej danej szkoły do dnia 15 grudnia.
Drugi Konkurs – „Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa z kaszubską wersją życzeń” – przeszedł wszelkie oczekiwania. Nikt nie spodziewał się tak wielkiej liczby zgłoszeń, bo to aż porażająca cyfra: 690, z tego 126 to prace 4 gimnazjalistów. Komisja w składzie: Danuta Pioch, Janina Benkowska, Grażyna Dawidowska, Beata Pioch, Irena Kulwikowska, Izabela Wąsowska, Joanna Lejk, Barbara Klawikowska, miała bardzo trudne zadanie, żeby wybrać najładniejszą kartę świąteczną z tak olbrzymiej ilości nadesłanych prac. Bogactwo pomysłów tematycznych, choć według regulaminu dominować miała tematyka religijna, przebogata technika wykonania, zauroczyły członków komisji i dylematów było wiele. Przede wszystkim bardzo cieszy ogromne zainteresowanie konkursem. Boże, ileż to ukrytych talentów – powiedziała jedna z pań oceniających. Tak, to prawda – są talenty wśród dziatwy naszej gminy. Dobrze, że przy okazji takich konkursów mogą one „wypłynąć” na powierzchnię szarej rzeczywistości. Jesteśmy pod wrażeniem pracowitości niektórych wykonawców; wybrana przez nich technika wymagała benedyktyńskiej wręcz pracowitości. Z praktyki wiadomo, że wzrok przykuwa przede wszystkim „obrazek”, pierwsza strona karty, (ale fajna karta), później treść i jej nadawca. Właśnie ta pierwsza strona rzucała się w oczy. Kolorystyka, materiały – farby, słoma, mech, guziki, sznurek, nici, wata, plastelina, kolorowe papiery – to wszystko zostało wykorzystane, by w wymyślonej kompozycji zamknąć Boże Narodzenie. To wymaga naprawdę pomysłowości i pracowitości. Za to właśnie bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Dziękujemy również rodzicom, którzy zaangażowali się w „produkcję” świątecznej karty – co widać było w sposobie wykonania „dzieła”. Ważne, by świętami żyli też inni, bo to przecież te najpiękniejsze dni.
Przypomnijmy; na ten konkurs wpłynęło 690 prac! Ośmioosobowa Komisja dokonywała 3 grudnia, w siedzibie GOK oceny i wyboru tej „najpiękniejszej” karty. Z całości oddzielono prace uczniów szkół podstawowych od prac uczniów gimnazjum (a tych było 126). Po pierwszej selekcji odłożono 74 prace, z których wybierano zwycięzców. A oto oni:
Kategoria kl. I – III
1. Dominika Wiśniewska kl. IIIb – z Gowidlina
2. Marcin Ruszkowski kl. II – z Tuchlina
2. Damian Grucza kl. II a – z Gowidlina
3. Joanna Skrzypkowska kl. II e – z Sierakowic
3. Błażej Fularczyk kl. II e – z Sierakowic
Kategoria kl. IV –VI
1. Magdalena Bigus kl. IV – z Gowidlina
2. Jarosław Malek kl. IV – z Szopy (2 prace)
2. Monika Młyńska kl. V – z Sierakowic
3. Kornelia Formela kl. V – z Tuchlina
3. Paweł Grzenkowicz kl. VI – z Załakowa
Wyróżnienia przyznano:
Piotrowi Woźniak kl. III – Lisie Jamy
Kindze Formeli kl. II – Łyśniewo
Klaudii Dworak kl. I – Załakowo
Angelice Cirockiej kl. V – Sierakowice
Karolince Syldatk kl. IV – Sierakowice
Robertowi Bojanowskiemu kl. VI – Załakowo
Ewelince Płotce kl. II – Jelonko
Michalinie Cirockiej kl. V – Mojusz
Michałowi Mielewczyk kl. IV – Puzdrowo
GIMNAZJUM
Ze 126 prac najwyższe oceny uzyskali:
1. Aneta Pranczke kl. III b – Sierakowice
2. Alicja Żynda kl. I – Tuchlino
3. Magdalena Lejk kl. II – Gowidlino
Wyróżniono karty wykonane przez:
Szarlotę Suchocką, Monikę Dawidowską, Emilę Sychtę.
Prace zostaną pokazane na wystawie podczas Przeglądu Zespołów Kolędniczych.
Cieszy nas tak wielkie zainteresowanie tym konkursem i wszystkim, którzy włączyli się w jego realizację serdecznie dziękujemy. Życzymy, by do „naji checzë” dotarło wiele bożonarodzeniowych kart, tak jak stary zwyczaj nakazywał. Kartka świąteczna ma, bowiem inną wagę od życzeń przesłanych telefonicznie.
Wszystkim wykonawcom bożonarodzeniowych kart – uczestnikom konkursu – życzymy, by spełniły się Wam żeczbë, które pragnęliście w swych pracach przesłać innym.
W miono Zarządu ZK-P
Partu w Srakňjcach B. Klawikowska
Wersja do druku
Wyślij znajomemu |
|
|
 |